Trump, 'sosyal medya kararnamesini' imzaladı

ABD Başkanı Trump, sosyal medya platformlarının paylaşımlardan hukuki olarak sorumlu tutulmasını öngören bir kararname imzaladı. "Elimde olsa Twitter'ı kapatırdım," diyen Trump "Bu konuda avukatlar ile görüşüyoruz, hukuki bir süreç yürüteceğiz," diye konuştu.

DUVAR – ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medyaya ilişkin yeni düzenlemeler getiren kararnameye, Beyaz Saray’da Oval Ofis’te düzenlenen törenle imza attı.

İmza töreninde konuşan Trump, kararnamede, internet şirketlerini kullanıcılarının paylaştığı içeriklerden sorumlu tutmayan yasanın değiştirilmesinin öngörüldüğünü belirterek, sosyal medya platformlarının artık kullanıcılarına uyguladığı sansürden ve platformlarda yapılan paylaşımlardan sorumlu olması gerektiğinin altını çizdi.

‘TWİTTER HESABINIZI SİLECEK MİSİNİZ’ SORUSU

Trump, “Amerika tarihinde, ifade özgürlüğünün karşılaştığı en büyük tehlikelerden birisini yenmek için bugün buradayız,” ifadesini kullandı.

Kararnameyi imzaladığı esnada Oval Ofis’teki bir gazetecinin “Twitter hesabınızı silecek misiniz?” şeklindeki sorusunu ise “Bu ülkede daha adil bir basın olsaydı bunu seve seve yapardım ancak basın adaletsiz olduğu için ben sosyal medya üzerinden birçok insana ulaşıyorum,” şeklinde yanıtladı.

‘HUKUKİ HAKKIM OLSA TWİTTER’I KAPATIRDIM’

Twitter’ın “bilgiyi doğrula” seçeneğini “siyasi aktivizm” olarak nitelendiren ve sosyal medya şirketlerinin “tekelcilik” yaptığını savunan Trump, “Twitter, saygın bir şirket olmasa ve hukuki hakkım olsa Twitter’ı da kapatırdım. Bu konuda avukatlar ile görüşüyoruz, hukuki bir süreç yürüteceğiz,” diye konuştu.

Trump ayrıca, Minnesota’da polis şiddetiyle öldürülen George Floyd’un ölüm anlarına ilişkin videoyu da “şok edici” olarak nitelendirdi.

TARTIŞMA NEDEN ÇIKTI?

Trump ile Twitter arasında yaşanan gerilim, ABD Başkanı’nın dün gece attığı iki tweet nedeniyle patlak verdi. Trump, Kaliforniya’da başkanlık seçimi oylamasının korona virüsü nedeniyle başkanlık seçimleri için posta üzerinden yapılması planına karşı çıktı; eyaletin Demokrat yönetimini ‘herkese oy pusulası dağıtmakla’ suçladı.

Kaliforniya Valiliği ‘sadece kayıtlı seçmenlere pusula dağıtılacağını’ belirterek Trump’ı yalanlarken, Twitter da dezenformasyona karşı yeni aldığı kararlar çerçevesinde bu iddianın teyide muhtaç olduğunu belirten bir uyarı koydu.

Trump ise paylaşımının somut kanıt içermediğini ifşa eden bu uyarıya demagojik bir tepki vererek küplere bindi. ABD Başkanı, “Cumhuriyetçiler Sosyal Medya Platformlarının muhafazakâr sesleri tamamen susturduğunu hissediyor. Bunun bir kez daha olmasına izin vermemek adına onları güçlü bir şekilde düzenleyeceğiz veya kapatacağız” tepkisini gösterdi. (DIŞ HABERLER-AA)