Boris Johnson'ın danışmanı kurallara uymadı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın danışmanı Dominic Cummings, ülkede korona virüsü salgınıyla mücadele kapsamında alınan kısıtlayıcı tedbirlere uymadı. Evinden 400 kilometre uzaklıktaki ailesini ziyarete gittiği belirtilen Cummings'in mart ayı sonunda Covid-19 belirtileri gösterdiği açıklanmıştı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın en yakın danışmanı Dominic Cummings'in korona virüsü belirtileri göstermesine rağmen, hükümetin karantina kurallarını ihlal ederek Londra'daki evinden 400 kilometre uzaklıktaki ebeveynlerinin yanına gittiği belirtildi.

Mart ayında belirtiler göstermeye başlayan ancak Başbakanlığın evde kendini tecrit ettiğini söylediği Cummings'in 31 Mart'ta İngiltere'nin kuzeyindeki Durham kentinde bir evde görüldüğü polise bildirildi. Durham polisi sözcüsü, irtibata geçilen ev sahibin adı geçen kişinin evde bulunduğunu ve bir odada kendini tecrit ettiğini söylediğini aktardı.

Evin Cummings'in ebeveynlerine ait olduğu belirtilirken, ismi verilmeyen bir komşu kendini evde tecrit ettiği söylenen Johnson'ın danışmanını, küçük bir çocukla dışarda gördüğünü aktardı. Cummings'e yakın bir kaynak, Johnson'ın danışmanının karantina sırasında 400 kilometre uzaklıktaki Durham'a gittiğini doğrularken, ebeveynlerinin oğluna bakılmasında kendisine yardımcı olduğunu dolayısıyla kuralları ihlal etmediğini söyledi.

'JOHNSON KAPIYI GÖSTERMELİ'

Başbakanlık, haberlere ilişkin açıklama yapmazken, muhalefet Cummings'e ve hükümete tepki gösterdi. Ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin açıklamasında "İngilizler, kendileri için başka, Dominic Cummings için başka bir kural olmasını beklemiyor" ifadesine yer verildi.

İskoçya Ulusal Partisi'nin İngiltere parlamentosundaki grubunun lideri Ian Blackford da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, haberlerin ardından Cummings'in görevde kalamayacağını belirterek, "Ya istifa etmeli ya da görevden alınmalı" dedi. Bunun başbakan için önemli bir liderlik sınavı olduğunu kaydeden Blackford, "Boris Johnson şimdi Domninic Cummings'e kapıyı göstermeli" ifadesini kullandı.

Haberlerin, Cummings'i ve hükümeti zorlayabileceği değerlendiriliyor. Daha önce İngiltere hükümetinin korona virüsü konusundaki danışmanlarından Prof. Neil Ferguson ile İskoçya hükümetinin tıp konusundaki başdanışmanı Catherine Calderwood karantina kurallarına uymadıklarının belirlenmesi üzerine istifa etmek zorunda kalmıştı.

İngiltere'de hükümetin belirlediği kurallar kapsamında belirti gösteren kişilerin en az yedi gün evden çıkmaması gerekiyor. Ayrıca kişilerin hasta olmasalar bile şehirler arası seyahat yapmaları veya hane halkı üyesi olmayan aile bireyleriyle kalmaları yasak. (Kaynak: Sputnik)

Virüs İngiliz hükümetinde yayılıyor: Boris Johnson'ın danışmanı da karantinadaVirüs İngiliz hükümetinde yayılıyor: Boris Johnson'ın danışmanı da karantinada