Jirinovskiy'den Lenin'in mumyasını satma önerisi

Rusya Liberal Demokrat Partisi'nin lideri Vladimir Jirinovskiy, Sovyet devriminin lideri Lenin'in mumyasının satılmasını önerdi. Jirinovskiy, "Lenin'in mumyasını satabiliriz. Alıcılar var: Çin, Vietnam veya herhangi bir komünist" dedi.

DUVAR – Rusya’daki muhalefet partilerinden Liberal Demokrat Parti (LDPR) lideri Vladimir Jirinovskiy, Sovyetler Birliği’nin kurucu lideri Vladimir Lenin’in mumyasının satılmasını önerdi.

Sputnik’in haberine göre, Twitter hesabından paylaşım yapan Vladimir Jirinovskiy, “Fransa’da bir işadamı ‘Gioconda’ tablosunu satmak istiyor. Biz de Lenin’in mumyasını satabiliriz. Alıcılar var: Çin, Vietnam veya herhangi bir komünist. Lenin iyi durumda, sadece 96 yıl önce mumyalandı” ifadelerini kullandı.

Jirinovskiy, “böyle bir satış sayesinde devlet bütçesine çok para gireceğini” belirtti.

Jirinovskiy daha önce de, Rusya parlamentosunun üst kanadı Federal Konseyi’nin tasfiyesinin tartışmaya açılmasını önermişti. Senatör Aleksey Puşkov, “politikacının bu tür fikirleri ortaya atarak dikkat çekmeye çalıştığını ve sözlerinin arkasında ciddi bir şey olmadığını” söylemişti.

Vladimir Lenin öldükten sonra cesedi mumyalanarak Kızıl Meydan’daki mozoleye yerleştirildi.