KKTC'de plaj, restoran, kafe ve berberler açıldı

KKTC'de korona virüsü salgını nedeniyle kapalı olan plaj, restoran, kafe, pastane ve berberler bugün yeniden açıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) korona virüsü (Kovid-19) tedbirleri kapsamında mart ayından beri kapalı olan büfe, restoran, kafe, pastane, bar, köy kahvesi, plaj, berber, kuaför ve güzellik salonları bugün işbaşı yaptı.

Tüm dükkanların girişinde dezenfektan ve eldiven bulundurulurken, maskesiz müşteriler içeri alınmadı. İş yerine girişlerde müşterilerin ateşleri de ölçüldü.

Lefkoşa'da dönerci ustası olarak çalışan Nihat Tellitopu, işlerin şu an için biraz durgun olduğunu ve normale dönmesinin birkaç ay alabileceğini söyledi. Tellitopu, "Bütün dezenfektan ilaçlarını aldık. İçeriye kimseyi almıyoruz. Müşterimizi dış bölümümüzde kabul ediyoruz. Bütün çalışanlarımızın Covid-19 testi yapıldı" dedi.

Kuaför Cenk Sağır ise Covid-19 sürecine hazırlıksız yakalandıklarını ve birtakım zorluklar yaşadıklarını dile getirdi. Önlemleri dikkatli şekilde aldıklarını belirten Sağır, "Tek kullanımlık havlu, eldiven ve maskeler aldık. Müşterilere kesinlikle temas etmiyoruz, ikramda da bulunmuyoruz" diye konuştu.

Emekli KKTC vatandaşı Remzi Atakan da iş yerlerinin açılmasından dolayı mutlu olduklarını ifade etti. Atakan, "Çok şükür millet ve devlet olarak Covid-19 sürecini iyi yönettik, çalışanlara emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. KKTC'de yaşadığım için kendimi şanslı hissediyorum" dedi.

KKTC'de 4 Mayıs'ta başlayan normalleşme süreciyle lokanta, kafe ve pastane dışındaki dükkanların tümü açılmıştı. Lokanta, kafe ve pastaneler de 11 Mayıs'tan bu yana "paket servis" ve "yerinde al-git" şeklinde hizmet veriyordu. (LEFKOŞA/AA)