Ekvador'da Amazon yerlilerine korona bulaştı

Ekvador’daki Waorani kabilesinde korona virüsü vakası tespit edildi. Korona kapan 17 yaşındaki hamile bir kadının tedaviye alındığı açıklandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Neredeyse tüm dünyayı etkisi alan korona virüsü salgını, Amazon ormanlarındaki yerli kabileleri de tehdit etmeye devam ediyor. Son olarak Ekvador’daki Waorani kabilesinde de ilk korona virüsü vakası tespit edildi.

Ekvador Sağlık Bakanlığı, 17 yaşındaki hamile bir kadında virüs görüldüğünü doğruladı. Kadının 4 Mayıs’ta hastalık semptomları göstermeye başladığı belirtildi. Adı açıklanmayan kadının, başkent Quito’da bir hastaneye kaldırılarak karantinaya alındığı kaydedildi.

Öte yandan kadının temas kurduğu 40 kişinin de kontrolden geçirildiği, altısında hastalık semptomlarının görüldüğü vurgulandı.

Salgın, daha önce de Brezilya’nın Amazon bölgesindeki yerlilere ulaşmıştı. Yerli halklar, dışarıya kapalı yaşadıkları için dünyadaki çoğu insanın aksine bilinen pek çok hastalığa karşı bağışıklık geliştiremiyorlar, dolayısıyla dışarıdan gelen hastalıklara karşı özellikle savunmasız kalıyorlar.

Güney Amerika’da salgından en fazla etkilenen ülkelerden biri olan Ekvador, yaklaşık iki aydır karantina uyguluyor. Salgın nedeniyle ülkede şimdiye kadar 2 bin 736 kişi yaşamını yitirdi, toplam vaka sayısı da 33 bin 182’ye ulaştı. (Sputnik)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR