ABD'nin 'gizemli' uzay aracı yörüngede

ABD ordusunun güneş enerjisiyle çalışan mürettebatsız X-37B aracı, bir dizi gizli deney için bugün uzaya fırlatıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD ordusunun 'gizemli' uzay aracı bugün fırlatılarak yörüngeye girdi.

Amerika'nın Sesi'nin haberine göre, X-37B adlı uzay aracı Florida eyaletindeki uzay üssü Cape Canaveral’den fırlatıldı. X-37B çeşitli alanlarda yapılacak bir dizi deneyi de beraberinde uzaya taşıyor.

Güneş enerjisiyle çalışan mürettebatsız X-37B uzaktan idare ediliyor. Bu, X-37B’nin uzaya altıncı seferi. Yetkililer X-37B’nin bu kez ne kadar yörüngede kalacağını ya da misyonun amacını açıklamadı.

Son misyonu rekor uzunlukta süren X-37B iki yılın ardından NASA’ya ait Kennedy Uzay İstasyonu’na gizli şekilde iniş yapmıştı. NASA’nın eski uzay taşıma araçlarına benzeyen X-37B 8,8 metre uzunluğunda ve NASA’nın deneylerini taşımak için ayrı bir bölümü var.

ABD Hava Kuvvetleri’nde çok kez kullanılabilen X-37B’den iki tane bulunuyor.

2010’da yapılan ilk uçuşlarından bu yana X-37B’ler yörüngede toplamda 2.865 gün geçirdi. Bu da 7 yıl 10 aya denk geliyor. Bu X-37B’nin yeni kurulan Uzay Kuvvetleri için yaptığı ikinci sefer.Mart ayında bir ulusal güvenlik uydusunu uzaya taşımıştı.

Bu arada fırlatmanın, sağlık çalışanlarına ve korona virüsü salgınıyla mücadelede ön saflarda yer alanlara adandığı duyuruldu.