Türkiye'den Yunanistan'a göçmen geçişleri yüzde 90 azaldı

Korona virüsü pandemisinde, AB ülkelerine giden sığınmacıların sayısında düşüş olduğu açıklandı. Türkiye ve Yunanistan üzerinden geçişler azalırken, Türkiye'den geçen iki kişinin testi pozitif çıktı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Avrupa Birliği Sınır Koruma Ajansı Frontex, yasa dışı yollarla Avrupa'ya geçmeye çalışan sığınmacı ve göçmenlerin sayısının azaldığını ve nisanda, bir önceki aya göre yüzde 85 oranında düşüş kaydedildiğini açıkladı. Geçtiğimiz nisan ayında Akdeniz ve Ege güzergahı üzerinden Avrupa Birliği (AB) ülkelerine geçmeye çalışan 900 kişi tespit edildiği bilgisi verildi. Bu sayının, 2009 yılından bu yana tutulan istatistiklerdeki en düşük oran olduğu belirtildi.

Frontex tarafından Varşova'dan yapılan açıklamada, bunun korona virüsü pandemisinin bir sonucu olduğu ifade edildi. Ancak yine pandemi nedeniyle sınır yetkililerinin Frontex'e verdiği bilgilerin de geciktiği kaydedildi.

TÜRKİYE'DEN NİSAN AYINDA SADECE 40 KİŞİ GEÇTİ

Türkiye üzerinden Yunanistan'a geçiş yapanların sayısında da düşüş kaydedildi. Nisan ayında 40 kişi tespit edilirken, bunun mart ayına göre yüzde 90 düşüş anlamına geldiği belirtildi. 2020 yılının ilk dört ayında aynı yolla 11 bin 200 yasa dışı giriş yapıldığı tespit edilmişti. Bu oran da bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 18 oranında düştü. Bu yolu kullananların çoğunun Afgan olduğu bilgisi verildi.

Batı Balkan güzergahında da geçen aylara göre daha az yasa dışı geçiş tespit edildi. Bu güzergahı kullananların sayısı da nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 94 azaldı.

TÜRKİYE'DEN MİDİLLİ'YE GEÇEN İKİ SIĞINMACI POZİTİF ÇIKTI 

Öte yandan, Türkiye üzerinden Midilli Adası'na geçen iki sığınmacının test sonuçlarının pozitif çıktığı belirtildi. Yunanistan tarafından yapılan açıklamada söz konusu sığınmacıların, kapasitesinin çok üstünde sığınmacıyı barındıran Moria mülteci kampında kalmadıkları belirtildi. İki sığınmacının 6 ve 10 Mayıs tarihlerinde Türkiye'den geldikleri ve o zamandan bu yana 14 günlük karantinada oldukları bilgisi verildi. (DW Türkçe)