Sıcak hava Covid-19'un yayılmasını engellemede etkili değil

Avustralya'dan Kanada'ya kadar 144 jeopolitik bölge ve 376 binden fazla Covid-19 vakası üzerinde yapılan araştırmaya göre, sıcak havanın virüsün yayılmasında bir değişikliğe neden olmadığı tespit edildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kanada'da yürütülen bir araştırma, hava sıcaklığının yükselmesinin korona virüsü (Covid-19) salgınının yayılmasını engellemede bir fark yaratmadığını ortaya koydu.

Yahoo News'deki habere göre, Kanada'dan araştırmacılar, Avustralya'dan Kanada'ya kadar 144 jeopolitik bölgeyi ve 376 binden fazla Covid-19 vakasını inceledi.

Çalışmada, sıcak havanın Covid-19'un yayılmasında bir değişikliğe neden olmadığı tespit edildi.

Toronto Üniversitesi bünyesindeki Dalla Lana Halk Sağlığı Enstitüsünden Epidemiyolog Prof. Dionne Gesink, araştırmayla ilgili yaptığı açıklamada, yazın gelmesiyle salgının tamamen ortadan kalkmayacağını belirtti. Gesink, halk sağlığı müdahalelerinin salgının yavaşlamasında çok daha etkili olduğunu vurguladı.

Araştırmanın yazarlarından Dr. Peter Jüni de "Hem enlem hem de sıcaklığın virüsün yayılmasında rol oynayabileceğine ilişkin bir ön çalışma yaptık ancak çalışmayı çok daha zorlu koşullarda tekrarladığımızda tam tersi bir sonuç elde ettik" ifadesini kullandı.

Çalışmada okulların kapatılmasının, kalabalık toplantıların yasaklanmasının ve karantina müdahalelerinin salgını yavaşlatan asıl unsurlar olduğuna işaret edildi.

Araştırmanın sonuçları, "Canadian Medical Association" dergisinde yayımlandı. (AA)