Almanya'da klinik aşı denemesine onay

Almanya'da, korona virüsüne karşı bir aşı çalışması için klinik denemelere onay çıktı. Almanya Federal Aşı Enstitüsü, biyoteknoloji firması BioNtech'in bir RNA aşısının insanlar üzerinde denenmesine onay verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Almanya Federal Aşı Enstitüsü, korona virüsüne karşı bir aşı çalışmasının için klinik denemelerine onay verdi. Buna göre, biyoteknoloji firması BioNtech, bir RNA aşısı denemeleri için onay aldı.

İLK DENEME 200 KİŞİ ÜZERİNDE

Aşı ilk olarak 18 ile 55 yaş arasında 200 kişi üzerinde denenecek. Klinik denemelerin ikinci bölümünde, aşının yüksek enfeksiyon riski altındaki kişiler ile ağır Covid-19 hastaları üzerinde de deneneceği belirtildi.

FİRMANIN KURUCUSU UĞUR ŞAHİN: MUTLUYUZ

DW Türkçe'min aktardığına göre, BioNtech firmasının kurucu ve yöneticileri arasında Türkiye kökenli bilim insanları Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci de bulunuyor. Mainz merkezli BioNTech şirketinin yönetim kurulu başkanı Prof. Dr. Uğur Şahin, Alman devlet ajansı dpa'ya açıklamasında, "Almanya'da klinik öncesi deneyleri tamamladığımız için mutluyuz ve insanlar üzerinde ilk deneyimlere beklenenden çok daha hızlı başlayabiliriz" dedi.

DÜNYA ÇAPINDA DENENEN AŞI SAYISI DÖRDE ÇIKTI

Almanya'dan gelen bu onayla, dünya çapında klinik denemeleri başlayan aşı çalışması sayısı dörde yükseldi.

PFIZER İLE ORTAK ÇALIŞMA

BioNTech'ten yapılan açıklamadaysa, BNT162 adı verilen aşı adayı üzerinde ilaç şirketi Pfizer ile ortak çalıştıkları belirtildi. Firma, insanlar üzerinde deney onayının çıkması sonrası ABD'de de testler yapacaklarını açıkladı. (DIŞ HABERLER)