Kraliçe Elizabeth halka seslendi: Covid-19'u İkinci Dünya Savaşı ruhuyla yeneceğiz

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, 68 yıllık taht süresince beşinci defa halka seslendi. Kraliçe Elizabeth, İkinci Dünya Savaşı'nda gösterdikleri ruhu tekrar canlandırarak cesaret ve birlik içerisinde durarak korona virüsü salgınını yeneceklerini söyledi.

DUVAR – İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, kararlı olunması durumunda yeni tip korona virüsü (Covid-19) salgınıyla mücadelede başarı sağlanacağını söyledi.

Kraliçe, ölü sayısının 4 bin 934, vaka sayısının da 47 bin 806 olduğu İngiltere’de, ulusa sesleniş konuşması yaptı.

Tahttaki 68 yıl boyunca bugüne kadar sadece 4 kez bu tür bir konuşma gerçekleştiren 93 yaşındaki Kraliçe, sözlerine “gittikçe zorlaşan bir zamanda halka hitap ettiğini” belirterek başladı.

Salgının günlük yaşamda kesintiye neden olduğuna işaret eden Kraliçe, bu süreçte ölümler nedeniyle bazılarının üzüldüğünü, bazıların ise mali güçlüklerle karşılaştığını ifade etti.

‘TÜM ULUSLA ORTAK BİR ÇABADA BİRLEŞİYORUZ’

“Bu hastalıkla birlikte mücadele ediyoruz ve eğer birlik ve kararlılık içinde kalırsak, bunun üstesinden geleceğimiz konusunda sizi temin etmek isterim” diyen Kraliçe II. Elizabeth, öz-disiplin, kararlılık ve dostane hislerin hâlâ İngiltere’nin temel özelliklerini oluşturduğunu vurguladı.

İngiltere Kraliçesi, ülkenin daha önce de zorluklarla karşılaştığını ancak bu seferkinin farklı olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Bu kez şifa bulmak için bilimin büyük ilerlemelerini ve şefkat gücümüzü kullanarak dünya çapındaki tüm uluslarla ortak bir çabada birleşiyoruz. Başaracağız ve bu başarı, her birimizin olacak. Daha fazlasına dayanmak zorunda kalma ihtimalimiz bulunsa da daha iyi günlerin geri geleceğini bilerek rahatlamalıyız. Tekrar arkadaşlarımızla, ailelerimizle olacağız, tekrar görüşeceğiz.”

II. DÜNYA SAVAŞINA GÖNDERME YAPTI

Kraliçe’nin, “Tekrar görüşeceğiz” ifadesi, 2. Dünya Savaşı sırasında yazılan bir şarkı sözünü akla getirdi.

Kraliçe de konuşmasında, sürecin kendisine 1940’ta bir çocuk olarak Windsor Kalesi’nden yaptığı ve evlerinden tahliye edilerek güvenli yerlere götürülen çocuklara seslendiği ilk yayını hatırlattığına değindi.

İngiliz basınındaki haberlere göre, Kraliçe II. Elizabeth’in konuşması, Londra’ya 35 kilometre uzaklıkta bulunan Windsor Kalesi’nin büyük bir salonunda kaydedildi. Çekim, Kraliçe ile koruyucu elbise giyen tek bir kameraman arasında yeterli boşluk bırakılarak gerçekleşti.

Kraliçe, daha önce 1991’de Körfez Savaşı, 1997’de Prenses Diana’nın ölümü, 2002’de annesinin ölümü ve son olarak da 2012’de tahttaki 60. yılı dolayısıyla İngilizlere seslenmişti. (AA)