Drogba: Afrika bir test laboratuvarı değildir

Drogba, bir Fransız televizyonunda yer alan "korona virüsü aşısının ilk önce maskelerin, tedavilerin ve yoğun bakımların bulunmadığı Afrika'da denenebileceği" yönündeki ifadelere tepki gösterdi. Drogba'nın ardından Demba Ba ve Samuel Eto'o da tepkilerini doktorları eleştirdiler.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Fildişi Sahilli eski futbolcu Didier Drogba, bir Fransız televizyonunda yer alan "yeni tip korona virüsü (Covid-19) aşısının Afrika'da denenebileceği" yönündeki ifadelere tepki gösterdi.

Bir dönem Galatasaray forması da giyen Drogba, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ifadelerin kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, "Afrika bir test laboratuvarı değildir. Bu alçaltıcı ve ırkçı ifadeleri şiddetle kınıyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Afrikalıların kobay olarak görülmesinin "iğrenç" olduğunu belirten Drogba, Afrikalı liderlerin vatandaşlarını koruması gerektiğini kaydetti.

Drogba, "Dünya ekonomisine darbe vuran ve nüfusu kırıp geçiren bu çılgın virüsten kendimizi kurtaralım" ifadesini kullandı.

DEMBA BA VE ETO'O DA TEPKİ GÖSTERDİ

Senegal asıllı Demba Ba, Twitter hesabından, Fransa'da bir televizyon kanalında iki Fransız doktor arasında geçen diyaloğun videosunu "Beyazlar çok üstün olduklarına inandığı için ırkçılık ve hor görmenin olağan olduğu Batı'ya hoşgeldiniz" yorumuyla paylaştı.

Kamerunlu Eto'o da, Demba Ba'nın paylaşımına verdiği cevapta, doktorları eleştirdi.

Eto'o, "Afrika sizin oyun alanınız değil" ifadelerini kullandı.

'BU ÇALIŞMAYI İLK ÖNCE AFRİKA'DA TEST EDEMEZ MİYİZ?'

Fransa Ulusal Sağlık ve Tıp Araştırmaları Enstitüsü (INSERM) Araştırma Direktörü Camille Locht ile Cochin Hastanesi Yoğun Bakım Servisi Sorumlusu Jean Paul Mira'nın, bir televizyon kanalında "Covid-19 aşısının Afrika'da denenmesini" önermesi tepki çekmişti.

Mira, verem hastalığında başvurulan BCG aşısının Covid-19'a karşı etkili olup olmadığına ilişkin yapılan araştırmayla ilgili, "Eğer kışkırtıcı olabilirsem, ilk önce bu çalışmayı maskelerin, tedavilerin ve yoğun bakımların bulunmadığı Afrika'da test edemez miyiz?" dedi.

Mira, AIDS tedavisinde daha önce Afrika’da "seks işçileri" üzerinde denemeler yapıldığını dile getirdi.

Locht ise Mira'nın bu önerisine karşılık, "Haklısınız. Afrika'da BCG ile ilgili bir çalışma yapmayı düşünüyoruz. Bir çalışma başlatacağız" ifadesini kullandı.

Doktorların bu açıklamaları sosyal medyada yoğun tepkilere neden oldu. (AA)