BM: 2. Dünya Savaşı'ndan sonra yaşadığımız en zorlu kriz

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, korona virüsü salgınının tüm dünyayı tehdit ettiğini söyledi. Guterres, "Bu, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra karşı karşıya kaldığımız en zorlu kriz" dedi.

DUVAR – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, korona virüsü nedeniyle ‘dünyanın 2. Dünya Savaşı’ndan beri en zorlu krizle karşı karşıya olduğunu’ söyledi. Guterres, korona virüsü salgının sosyo-ekonomik etkilerine ilişkin bir rapor açıkladı.

Salgının tüm dünyayı tehdit ettiğini ve daha öncekilere benzemeyen bir ekonomik krize neden olacağını belirten Guterres, “Bu, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra karşı karşıya kaldığımız en zorlu kriz” dedi.

BM, ÇOK ORTAKLI YENİ BİR FON KURUYOR

Guterres, bu krizin ancak ‘siyasi oyunların’ bir kenara bırakılıp dayanışma içinde üstesinden gelinebileceğini söyledi ve ”Birleşmiş Milletler, düşük ve orta gelirli ülkelerin salgınla ve neden olduğu sosyo-ekonomik şoklarla mücadelesine destek için çok ortaklı yeni bir fon kuruyor” ifadelerini kullandı.

Genel Sekreter Guterres, salgının özellikle Afrika kıtası üzerindeki etkilerinden endişe duyduğunu belirterek G20 ülkelerine Afrika’ya yönelik bir girişimde bulunmaları çağrısı yaptı.

25 MİLYON KİŞİ İŞSİZ KALABİLİR

Guterres’in açıkladığı rapora göre, Uluslararası Çalışma Örgütü, salgın yüzünden beş ila 25 milyon kişinin işini kaybedebileceğini ve 860 milyar ile 3,4 trilyon dolar gelir kaybı yaşanabileceğini öngörüyor. Raporda ayrıca dünyadaki kırsal nüfusun yüzde 50’sinin, kentsel nüfusun ise yüzde 20’sinin sağlık sigortası olmadığına, gelişmekte olan ülkelerin gayri safi yurtiçi hasılasının yaklaşık yüzde ikisini sağlığa ayırdığına, küresel ortalamanın ise 4,7 olduğuna dikkat çekiliyor.

166 ÜLKEDE OKULLAR KAPATILDI

Eğitim sektöründe ise salgın yüzünden 166 ülkede okulların kapandığı ve 1,52 milyar öğrenci ile 60,2 milyon öğretmenin eğitime ara verdiği kaydediliyor. (Kaynak: euronews)