Virüs Fransa'ya Mulhouse'taki kiliseden yayılmış olabilir

Fransa'da şubat ayında Mulhouse kentindeki bir kilisede düzenlenen ve yaklaşık 2 bin 500 kişinin katıldığı dini toplantının, ülkedeki binlerce korona virüsü vakasının kaynağı olduğu öne sürüldü. Dini toplantıya katılan kişilerin virüsü Paris, Orleans, Besançon, Belfort, Dijon, Macon, Agen, Briançon kentlerine götürdüğü, sadece bir hemşirenin virüsü 250 sağlık çalışanına bulaştırdığı belirtildi.

DUVAR – Fransa’da yeni tip korona virüsünün (Covid-19), geçen ay Mulhouse kentindeki Evanjelik Kilisesi’nde yapılan ve 2 binden fazla kişinin katıldığı ayinlerde yayıldığı öne sürüldü. Kamu yayıncısı France Info’nun haberinde, Mulhouse’daki Evanjelik Kilisesi’nde 17-21 Şubat tarihlerinde yapılan ayinlere katılan en az bin kişide virüs tespit edildiği kaydedildi.

Haberde, 25 yıldır düzenlenen birçok şehirden katılımın olduğu dini toplantının ülkede salgının yayılmasına neden olduğu belirtildi. Sağlık yetkilileri, ayine katılan Strazburg Hastanesi’nde çalışan bir hemşirenin virüsü 250 sağlık çalışanına bulaştırdığını dile getirdi.

Söz konusu ayinlerde yer alan kişilerin, virüsü Paris, Orleans, Besançon, Belfort, Dijon, Macon, Agen, Briançon kentlerine götürdüğü vurgulandı. Mulhouse kentinde çalışan pratisyen doktor Patrick Vogt, toplantının bitiminden birkaç gün sonra, kendisine başvuran onlarca hasta olduğunu söyledi. Vogt, France Info’ya verdiği röportajda, “Hastalardan birine toplantıda öksüren çok sayıda insan olup olmadığını sordum. ‘Evet, çoğunluğu öksürüyordu’ cevabı aldım” ifadelerini kullandı.

KORSİKA ADASI’NA TAŞIDILAR 

Ayinlere Korsika’dan katılan 3 kişide, adaya döndükten sonra virüs tespit edildiği ve 9 Mart’ta Korsika’da vaka sayısının 33’e yükseldiği de belirtilen haberde ifadelerine yer verilen kilisenin papazı ve doktor Jonathan Peterschmitt de, “Ayinlere katılanların çoğu virüsü taşıyordu. Çünkü daha sonra çoğunun testi pozitif çıktı” ifadesini kullandı.

Fransa Sağlık Ajansı Kurumu’nun Mulhouse’un da içinde bulunduğu Grand-Est bölgesi Genel Direktörü Christophe Lannelongue da Mulhouse’da ayinlerden önce de vakaların görüldüğünü ancak salgına ayinlerin neden olduğunu söyledi.

‘MACRON’UN ELİNİ SIKTIM ERTESİ GÜN HASTA OLDUM’

Haberde, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un da ayinlerin yapıldığı sırada 18 Şubat’ta Mulhouse’u ziyaret ettiği hatırlatıldı.

Macron’un kilisenin de bulunduğu mahallede kendisini karşılayanlarla selamlaşarak, bir süre sohbet ettiği vurgulandı.

Ayine katılmayan ancak o karşılamada Macron’la tokalaşan bir kadının testinin pozitif çıktığı ve kendisini tedavi eden doktora “Macron’un yakınındaydım. Elini sıktım ve ertesi gün hasta oldum” dediği kaydedildi. (AA)