İtalya'da korona virüsünden ölenlerin sayısı 7 bini geçti

İtalya'da korona virüsü nedeniyle son 24 saatte 683 kişi daha öldü ve toplam ölü sayısı 7 bin 503'e çıktı. İyileşenlerin sayısı ise bir günde 1036 artarak 9 bin 362'ye ulaştı.

DUVAR – İtalya Sivil Savunma Genel Müdürlüğü’nde her akşam basın toplantısıyla yeni tip korona virüsü (Covid-19) salgınıyla ilgili verileri paylaşan Genel Müdür Angelo Borrelli’nin ateşlenmesi nedeniyle açıklamayı sivil savunma yetkilisi Agostino Miozzo yaptı. Borrelli’nin Covid-19 taşıyıp taşımadığına ilişkin bilgi verilmedi.

Miozzo, ülkede korona virüsü vaka sayısının 57 bin 521’e ulaştığını, bu sayıya ölenler ve iyileşenler dahil edildiğinde Covid-19 bulaşanların toplam sayısının ise 74 bin 386’ya çıktığını açıkladı.

Dün 8 bin 326 olarak açıklanan iyileşenlerin sayısının bugün 1036’lık artışla 9 bin 362’ye ulaştığını ifade eden Miozzo, ölü sayısının da düne göre 683 kişi daha artarak 7 bin 503’e yükseldiğini aktardı.

YENİ VAKA ARTIŞ HIZINDA GERİLEME

Verilerde, vaka sayısı artış hızının 4 gündür kademeli olarak gerilediği gözlendi. İtalya’da 21 Mart Cumartesi günü vaka sayısında günlük 4 bin 821’lik artış kaydedilirken, bu sayının bugün 3 bin 491’e gerilediği görüldü.

Ülkede en çok vaka ve ölü sayısının görüldüğü Lombardiya Bölgesi’nin Yönetim Başkanı Attilio Fontana da yeni vaka sayısı artışında yavaşlama olduğunu teyit etti.

ÖLEN SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SAYISI 31’E ÇIKTI

İtalyan basınına yansıyan bilgilere göre, ülke genelinde bugün 6 doktorun daha Covid-19 sebebiyle hayatını kaybetmesiyle salgının başladığı 21 Şubat’tan bu yana ölen sağlık çalışanları sayısı 31’e yükseldi.

Diğer yandan, İtalya’ya 9 uçakla askeri tıbbi ekipman gönderen Rusya’nın yardımları şehirlere dağıtılmaya başlandı. Bazı sosyal medya kullanıcıları, İtalya’ya bu zor durumda Brüksel’in değil, Rusya ve Çin’in ciddi yardım yaptığına işaret etti. (ROMA/AA)