'Virüs ufak bir soğuk algınlığı'

'Brezilya'nın Trump'ı olarak adlandırılan Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, korona virüsü salgını nedeniyle acil durum kararı alan valilere tepki gösterdi. Bolsonaro virüs için "basit bir grip ve ufak bir soğuk algınlığı” ifadesini kullandı.

DUVAR – Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, ülkesinin ulusal televizyon programında korona virüsü salgını için tuhaf açıklamalarda bulundu.

Reuters’in haberine göre, salgın nedeniyle acil durum kararı alan valilere tepki gösteren Bolsonaro, virüs için “basit bir grip ve ufak bir soğuk algınlığı” ifadesini kullandı.

Bolsonaro, halka panik yapmamaları çağrısında bulunarak, “Normale dönmeliyiz. Toplu ulaşım yasağı ve kitlesel ev hapsi, koronavirüs tedbirlerine dahil edilmemeli” diye konuştu.

Okulları ve marketleri kapatmanın anlamsız olduğunu dile getiren Bolsonaro, “Salgın 60 yaş ve üzeri insanları daha çok etkiliyor, okulları kapatmak için hiçbir neden yok” dedi.

HALK EVLERİNDEN PROTESTO ETTİ

Brezilya’da binlerce kişi, Bolsonaro’nun korona virüsünü hafife alan açıklamalarına tepki gösterdi. Evlerinin balkonlarına çıkan birlerce kişi, gerekli önlemleri almamakla suçladığı Bolsonora’yı tencere tava çalarak protesto etti.

Bolsonaro, 18 Mart’ta ise maske takan bazı bakanlarıyla birlikte yaptığı açıklamada, salgının yayılmasını önlemek için alınan acil durum tedbirlerini, ekonomiyi ve dar gelirli aileleri desteklemek amacıyla mali yardım paketini duyurmuştu.

Brezilya’da, Kovid-19 nedeniyle 47 kişi öldü, 2 bin 274 vaka tespit edildi.