İtalya'da Covid-19'dan ölenlerin sayısı 6 bini geçti

İtalya'da son 24 saatte 601 kişi da yeni tip korona virüsünden öldü. Toplam ölü sayısı 6 bin 77'ye yükseldi.

DUVAR – İtalya Sivil Savunma Genel Müdürü Angelo Borrelli, ülkede bir ay önce başlayan yeni tip korona virüsü (Covid-19) salgınına ilişkin günlük basın toplantısında son bilgileri paylaştı.

Borrelli, ülkede mevcut vaka sayısının 50 bin 418’e ulaştığını, bu sayıya ölenler ve iyileşenler dahil edildiğinde virüs bulaşanların toplam sayısının ise 63 bin 927’ye çıktığını duyurdu. Borrelli, dün 7 bin 24 olan iyileşenlerin sayısının bugün 408 kişilik artışla 7 bin 432’ye çıktığını aktardı.

Borrelli, ölü sayısının düne göre 601 kişi daha artarak, toplam 6 bin 77’ye yükseldiğini belirtirken, sayılarda son iki gün düşüş olduğunu dile getirdi. Borrelli’nin bugün açıkladığı ölü sayısı, dün göre 50, 793 kayıpla en yüksek ölümün olduğu cumartesi gününe göre ise 192 kişi daha az olarak kaydedildi.

Borrelli ile beraber basın toplantısına katılan İtalya Yüksek Sağlık Enstitüsü Başkanı Silvio Brusaferro, ülkenin kuzey bölgelerinden güney bölgelerine devam eden göçle virüsün yayılıp yayılmadığının önemli olduğunu ve bundan kaçınmak gerektiğini ifade etti. Brusaferro, “Bugünün sayıları, ülkede Mart başında alınan önlemlerin sonucu” dedi.

‘1 NUMARALI’ HASTA TABURCU EDİLDİ

Ülkede en çok Covid-19 kaynaklı ölümün ve vakaların görüldüğü Lombardiya Bölgesel Yönetiminin sağlık işlerinden sorumlu üyesi Giulio Gallera da “bölgelerindeki sayılarda düşüş yaşandığına dikkati çekerek, tünelin ucundaki ışığın göründüğünü” söyledi.

Gallera, yeni bin 555 vaka görüldüğünü, son 24 saatte ölenlerin sayısının 320 olduğunu ifade etti. Bölgede dün hayatını kaybedenlerin sayısı ise 361 idi.

Öte yandan, ülkede 20 Şubat’ta hastaneye başvuran, yapılan testle koronavirüs hastası olduğu anlaşılan ve “1 numaralı hasta” olarak anılan 38 yaşındaki Mattia’nın 1 aylık tedavi sürecinden sonra hastaneden taburcu olduğu basına yansıdı. (ROMA/AA)