Washington ve New York'ta 'büyük felaket' ilan ediliyor

ABD Başkanı Trump, korona virüsü salgını nedeniyle Washington ve New York'ta 'büyük felaket' ilan edilmesine onay verdiğini duyurdu. Trump, bu eyaletlerde virüsle mücadele kapsamında ulusal muhafızların görevlendirildiğini de açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Başkanı Donald Trump, korona virüsü salgını nedeniyle Washington ve New York'un, bu eyaletlerde 'büyük felaket' ilan edilmesine dair taleplerine onay verdiğini, yakın bir zamanda California için de bu talebe olumlu yanıt vereceğini duyurdu.

Trump, Beyaz Saray'da Kovid-19 ile Mücadele Görev Gücü'nün günlük basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

New York, California ve Washington'ın Kovid-19 salgınından en çok etkilenen eyaletler olduğuna işaret eden Trump, "Bu eyaletlerin virüsle mücadelesine yardımcı olmak için bu bölgelerde ulusal muhafızları aktivite ettik" diye konuştu.

Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı (FEMA) Başkanı Peter Gayno da yaptığı açıklamada, ulusal muhafızların görevlendirilmesine ilişkin, "Bu, bir sıkıyönetim ilanı değildir. Ulusal muhafızlar, eyalet valilerinin yönetiminde olacak" ifadelerini kullandı.

Ulusal muhafızlar, ABD'de büyük çaplı toplumsal olaylar ve doğal afet döneminde müdahale etmek ve ülkenin iç güvenliğini sağlamak için görev alıyor.

Birçoğu sivil hayat yaşayan ve yarı zamanlı orduda görev alan ulusal muhafızlar, hem eyaletlerin hem de federal hükümetin yönetimi altında bulunuyor. (DIŞ HABERLER)