'Korona'nın üzerini çizip 'Çinli' yazdı

Korona virüsünün dünyaya yayılmasından Pekin yönetimini sorumlu tutan ABD Başkanı Donald Trump'tan Çin'i kızdıracak yeni bir hamle geldi. Trump'ın düzenlediği toplantıda önündeki notlardaki 'korona' kelimesinin üzerini çizip 'Çinli' yazdığı görüldü.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Başkanı Donald Trump, korona virüsü görev gücüyle düzenlediği toplantıda önündeki notlarda 'korona' kelimesinin üzerini çizip 'Çinli' diye yazdı.

Washington Post foto muhabiri Jabin Botsford, Trump'ın notlarının fotoğrafını çekip Twitter'da paylaştı.

Fotoğrafta Trump'ın notlarında 'Çinli virüs' yazdığı görüldü.

Botsford fotoğrafa, "Beyaz Saray'da korona virüs görev gücüyle konuşan Başkan Trump'ın notlarının yakın çekiminde ‘Corona’nın üzerine çarpı atıldığı, yerine ‘Çinli’ Virüs yazıldığı görülüyor" mesajını ekledi.

Trump'ın öncülüğünde Cumhuriyetçi pek çok Kongre üyesi de salgından 'Çinli virüs' diye söz ediyor.

ABD Başkanı, bu yüzden ırkçılıkla suçlanmasına, çarşamba günkü basın toplantısında, "Kesinlikle hayır. Bence onlar da yüzde 100 benimle hemfikir olurdu. bu Çin'den geliyor" yanıtını verdi.

Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Servis Programı Direktörü Dr. Mike Ryan, 'virüslerin sınır tanımadığı ve bulaşırken etnisite, deri rengi ve banka hesabı tanımadığı' ikazında bulundu. Ryan, o yüzden 'bireylerin virüsle bağlantılandırılmasına ve damgalanmasına yol açacak dil kullanılmasından kaçınılması' çağrısı yaptı. (Kaynak: REUTERS)