ABD'de Biden-Sanders çekişmesi: Biden sekiz eyalette kazandı

ABD'de 14 eyalette düzenlenen ve Süper Salı olarak bilinen ön seçimlerde, eski Başkan Yardımcısı Joe Biden sekiz eyalette birinci oldu. Senatör Bernie Sanders ise Kaliforniya dahil olmak üzere dört eyaleti kazandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Amerikalı seçmenler, ABD başkanlık seçimleri için Demokrat Parti'nin adayını belirleyecek ön seçimlerde bugün 14 eyalette sandık başına gitti. Süper Salı'da toplam delegelerin üçte biri yani 1344 delege adaylar arasında dağılıyor. Demokratların başkan adayı olarak çıkmak için 1991 delegenin desteği şart.

Adayların delege çıkarmak içinse önseçimde aldıkları oyların yüzde 15 barajının üstünde olması gerekiyor. Yüzde 15’in altında kalanlar yarıştıkları eyaletten delege çıkaramıyor.

BİDEN SEKİZ EYALETTE BİRİNCİ

Ülke genelindeki delegelerin üçte biri belirleyecek seçimlerde ilk sonuçlara göre eski Başkan Yardımcısı Joe Biden sekiz eyalette birinci sırada yer aldı. 99 delege çıkaran Virginia, 110 delege çıkaran Kuzey Carolina, 52 delege çıkaran Alabama, 37 delege çıkaran Oklahoma, 64 delegeli Tennessee ve 31 delegeli Arkansas eyaletlerinde Joe Biden en çok delegeyi kazanan isim oldu.

91 delege çıkaran Massachusetts'te de Joe Biden galip geldi. Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren ise kendi eyaletinde beklediği başarıyı yakalayamadı. 75 delege çıkaran Minnesota eyaletindeki yarışta da Joe Biden birinci geldi. Minnesota Senatörü Amy Klobuchar kendi eyaletinde yapılacak seçimde favori gösteriliyordu ancak Klobuchar yarıştan çekilmiş ve Biden’a destek verdiğini açıklamıştı.

SANDERS KALİFORNİYA'YI ALDI

Senatör Bernie Sanders da beklendiği üzere kendi eyaleti Vermont'ta zaferle çıktı. Bernie Sanders, 14 eyalet arasında Demokratlar için en fazla delegeyi çıkaracak olan Kaliforniya'yı da kazandı. Kaliforniyalı 415 delegenin büyük bölümümü yanına katacak olan Sanders, 67 delege çıkaran Colorado'da ve 29 delege çıkaran Utah'ta da birinci geldi.

Teksas ve Maine eyaletlerinde de Biden ile Sanders arasındaki başa baş yarış sürüyor.

AMERİKAN SAMOSASI'NDA BLOOMBERG BİRİNCİ

Amerikan Samoası olarak bilinen adadaki önseçimi ise Michael Bloomberg kazandı. Altı delege çıkaran adada, Bloomberg oyların yüzde 49,9 alarak beş delegeyi kazandı. Yarıştan çekilen Hawai Temsilciler Meclisi üyesi Tulsi Gabbard'a da yüzde 29,3 oy çıktı ve Gabbard bir delege kazandı.

Yarışa katılan eski New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg bugün oy pusulasında ilk kez yer aldı. Şubat ayında yapılan 4 eyaletteki önseçime katılmayan ve kampanyasını bugünkü “Süper Salı” seçimleri üzerine kuran Bloomberg de bugün resmen yarışa dahil oldu. Bloomberg, bugün seçim yapılacak eyaletlerde verdiği televizyon reklamlarına 400 milyon dolar harcadı.

Hawaii Kongre Üyesi Tulsi Gabbard da bugün pusulada yer alan bir diğer isim. Ancak Şubat ayında yapılan yedinci sırada yer alabildi ve destek bulmakta zorlandı. Gabbard, Kasım ayında yarışa katılmaya hak kazanan son isim olmuştu. (Kaynak: Amerika'nın Sesi)