İtalya'da korona virüsü nedeniyle ölenlerin sayısı 79'a yükseldi

Korona virüsü nedeniyle 3 bin 100'den fazla kişi öldü, en az 90 bin kişi ise virüsten etkilendi. Ukrayna'dan ilk vaka haberi geldi. İtalya'da ölü sayısı 79'a yükselirken Papa'nın korona virüsü testinden 'negatif çıktığını' belirtildi. İşte son gelişmeler...

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Çin'de ortaya çıkan korona virüsü salgınında dünya genelinde 90 binden fazla kişi enfekte oldu, virüs nedeniyle en az 3 bin 100 kişi öldü. Virüs, 70'ten fazla ülkeye yayıldı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, korona virüsü salgınının 'çıkışı bulunmayan bir yol olmadığını' söyledi. Tedros, dünyanın 'daha önce görülmemiş bir durum yaşadığını' ifade etti. Virüsle ilgili son gelişmeler şöyle:

İRAN'DA ÖLÜ SAYISI YÜKSELİYOR

 • İran'da 77 kişi virüs nedeniyle öldü, 2 bin 336 kişi enfekte oldu.
 • İran Meclis Başkan Yardımcısı Abdurrıza Mısri, 23 milletvekiline korona virüsü teşhisi konulduğunu duyurdu.
 • DSÖ, İran'a yardım gönderdi.

PAPA 'NEGATİF ÇIKTI'

 • Vatikan 'Papa Francis'in korona virüse yakalandığı' iddialarını yalanlamıştı. Vatikan, Papa’nın yalnızca soğuk algınlığı geçirdiği belirtildi. Papa’nın bir hafta içinde katılacağı üçüncü etkinliği ‘soğuk algınlığı’ nedeniyle iptal etmişti. Şimdi ise, Papa'nın korona virüsü testlerinin 'negatif çıktığı' belirtildi. Ancak Vatikan'dan henüz bir açıklama gelmedi.

GÜNEY KORE VİRÜSE 'SAVAŞ AÇTI'

 • Güney Kore'de bin yeni vaka tespit edildi. Ülkedeki vaka sayısı 5 bin 100'ün üzerinde, virüs nedeniyle 28 kişi öldü. Devlet Başkanı Moon Jae-in, “Bütün ülke bulaşıcı hastalığa karşı savaş açtı” dedi ve tüm devlet kurumlarına ‘aralıksız çalışma’ talimatını verdi. Moon ayrıca salgın nedeniyle ‘daralma’ uyarısı yapılan ekonomiyi canlandırmak adına kaynak aktarılacağını açıkladı.

ERMENİSTAN'DA BEŞ YILDIZLA OTELDE KARANTİNA

 • Ermenistan Başbakanı Niko Paşinyan, "Corona virüs olan vatandaşlarımızı 5 yıldızlı otelde ağırlıyoruz. Her türlü ihtiyaçlarını karşılıyoruz ve dış dünya ile tüm bağlantılarını kestik" dedi.

KÜRESEL SALGIN HIZLANIYOR

 • Hindistan, Ekvador, Avustralya ve İngiltere'de yeni teşhisler konuldu. Letonya, Tunus, Ürdün, Suudi Arabistan, Portekiz ve Senegal'de ise ilk vakalar tespit edildi.

ABD'DE VAKA SAYISI 100'E YÜKSELDİ

 • ABD'de vaka sayısı 103'e ulaştı. Altı kişi viürs nedeniyle öldü. ABD Başkanı Donald Trump, yeni seyahat kısıtlamaları getirileceğini duyurdu.

DSÖ ALARMDA

 • Dünya Sağlık Örgütü, dünyanın korona virüsü salgınında 'daha önce görülmemiş bir durum yaşadığını' açıkladı. DSÖ Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus "Virüsü geriletebiliriz" derken, korona virüsüyle ortaya çıkan Covid-19 hastalığının 'çıkışı bulunmayan bir yol olmadığını' söyledi.

WUHAN'DA BİR DOKTOR DAHA ÖLDÜ

 • Virüsü ilk fark eden doktor olarak bilinen Li Wenliang'le aynı departmanda olan başka bir doktor daha virüs nedeniyle öldü. 57 yaşındaki Mei Zhongming oftalmoloji bölümünün müdür yardımcısıydı.

ÇEK CUMHURİYETİ'NDE YENİ VAKALAR

 • Sağlık bakanlığı, beş kişiye daha virüs teşhisi konulduğunu duyurdu. Bu kişilerin İtalya'yla bağlantılı olduğu açıklandı.

UKRAYNA'DA İLK VAKA

 • Ukrayna Sağlık Bakanlığı, İtalya'dan Romanya aktarma uçuşuyla gelen ve Chernivtsi şehrinde cumartesi günü hastaneye kaldırılan bir kişinin öldüğünü duyurdu.

ALMANYA'DA VAKA SAYILARI ARTIYOR

 • Pazartesi günü 157 olan vaka sayısı 188'e yükseldi.

İTALYA'DA ÖLÜ SAYISI 79'A YÜKSELDİ

 • İtalya'da, 27 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle korona virüsü nedeniyle ölenlerin sayısı 79'a yükseldi. (DIŞ HABERLER)