İtalya'da 'süper bulaştırıcı' Mattia'ya test yapmayan hastaneye soruşturma açıldı

Korona virüsünün ülkede nasıl bu kadar hızlı yayıldığını araştıran İtalya, 'sıfır numaralı' hastaya ulaştı: Mattia isimli 38 yaşındaki erkeğin, 14-18 Şubat arasında üç kez hastaneye gittiği ama test yaptıramadığı ortaya çıktı. İtalyan basınının 'süper bulaştırıcı' diye andığı Mattia'nın, hastalığı en az 13 kişiye bulaştırdığı sanılıyor. Hastaneye soruşturma açıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yeni korona virüsünün Avrupa'da yayılmasının sorumlusu gösterilen İtalya'da bir sağlık skandalı yaşanıyor. Ülkede virüsü ilk kapan kişiye ısrarla gittiği hastanede testin çok geç yapıldığı, virüsün bu sırada hastanede birçok kişiye yayıldığı ortaya çıktı. Savcılık hastaneye soruşturma açtı.

'SÜPER YAYICI' MATTIA

İtalyan basını, 'süper bulaştırıcı' olarak adlandırılan hastanın 'Mattia' isimli 38 yaşındaki bir erkek olduğunu yazdı. Haberlere göre, Mattia ilk olarak 14 Şubat gününde kötü hissettiği için doktora gitti. Bu sırada kendisine test yapılmazken sadece grip ilacı verildi. Mattia iyileşmediği için 16 Şubat'ta ve 18 Şubat'ta hastaneye iki kez yeniden gitti. Çin'le bağlantısı tespit edilmediği gerekçesiyle yine eve gönderildi.

'Süper bulaştırıcı', 18 Şubat'ı 19'una bağlayan gece, sabaha karşı 3'te solunum sıkıntısıyla yeniden hastanenin yolunu tuttu. Eşi bu sırada, Mattia'nın kısa süre önce Çin'den dönen bir arkadaşlarıyla temas kurmuş olabileceğini söyledi. Mattia'ya korona virüsü testi ancak bu tarihte, hastanede saatler geçirdikten sonra yapıldı. Test pozitif çıkınca Mattia, Codogna kasabasında bir hastanede karantinaya alındı.

HAMİLE EŞİNE VE YAŞLILARA BULAŞTIRDI

İtalya'daki 'sıfır numaralı hasta' olduğu sanılan Mattia'nın bu süreçte virüsü en az 13 kişiye bulaştırdığı sanılıyor. İtalyan basını, Mattia'nın ilk görüştüğü doktorun virüs kaptığı için şu an hastanede olduğunu yazdı. Mattia'nın hamile eşi, birlikte koşu yaptığı bir arkadaşı, bir arkadaşının babasının sahibi olduğu bir barda en az üç yaşlı kişiye virüs bulaştırdığı belirtildi.

ÖLEN KADININ YATTIĞI HASTANE

Mattia'nın sekiz başka hastayla da bağlantısı tespit edildi. Bu kişiler arasında Codogno'daki hastanede çalışan bazı kişiler ve biri pazar günü virüsten ölen 77 yaşındaki bir kadın olmak üzere bazı hastaların da bulunduğu belirtildi.

KENDİ DURUMU AĞIR

Mattia'nın kendisinin ise şu an Milano'nın güneyindeki Pavia'da bir hastanede tutulduğu ve durumunun ağır olduğu belirtildi.

UZMANLARA GÖRE SKANDAL

'Süper bulaştırıcı'nın ısrarla hastaneye gitmesine rağmen tespit edilememiş olması büyük bir skandala dönüşmüş durumda. Uzmanlar, Çin'deki gelişmelerin ardından İtalyan hükümetinin ocak sonunda hastanelere gönderdiği talimatlara uyulmadığına dikkat çekiyor. Bu talimatlar uyarınca, Çin'le bağlantı tespit edilmese bile olası hastalara test yapılması gerekiyordu.

POLİS HASTANELERİ DENETLEDİ

Savcılık bu gelişmelerin ortaya çıkması üzerine soruşturma başlatırken, dün gece salgının merkez üssü Lombardiya bölgesinde bulunan Codogno, Casalpusterlengo ve Lodi kasabalarındaki çok sayıda hastanede polis denetimi yapıldı. İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, önceki gün isim vermeden bir hastaneyi eleştirmiş, virüsün yayılmasına bu hastanenin sorumsuzluğunun yol açtığını söylemişti.

İtalya'da virüsten ölenlerin sayısı 12'ye yükselirken, vaka sayısı da 400'ün üzerine çıktı. İspanya, Fransa, İsviçre, Avusturya, Hırvatistan, Norveç, Almanya, Yunanistan ve Cezayir'de de İtalya bağlantılı yeni vakalar tespit edildi. (DIŞ HABERLER)

İran'da cumhurbaşkanı yardımcısına virüs bulaştıİran'da cumhurbaşkanı yardımcısına virüs bulaştı