Beyaz Saray: Trump korona değil, Ebola aşısı 'yakın' dedi

ABD Başkanı Donald Trump'ın dün Türkiye dahil birçok ülkede "Korona virüsü aşısı çok yakın" şeklinde haberleştirilen açıklaması tartışma yarattı. Beyaz Saray, Trump'ın korona virüsü değil, ebola aşısından söz ettiğini açıklayarak düzeltme yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Başkanı Donald Trump'ın, Hindistan'da yaptığı bir konuşmada "Korona virüsü aşısı yakın" şeklinde anlaşılan sözlerine Beyaz Saray'dan düzeltme geldi. Beyaz Saray, Trump'ın sözlerinin dünya çapında yanlış anlaşıldığını, ABD Başkanı'nın o sırada gelen bir soru nedeniyle aslında Ebola aşısından söz ettiğini açıkladı.

TARTIŞMA NEREDEN ÇIKTI?

Söz konusu tartışma, Trump'a Hindistan ziyaretindeki basın toplantısında gelen bir soru üzerine patlak verdi. NBC muhabiri Trump'a, selefi Barack Obama'nın ABD'li bir Ebola hastasını ülkeye döndürme girişimini eleştirmesini hatırlattı. Trump yönetiminin de Amerikalı korona virüsü hastalarını ülkeye geri getirdiğine dikkat çeken muhabir, "Obama'ya eleştirinizde haklı mıydınız?" diye sordu.

'DİĞER VAKADA AŞIYA ÇOK YAKINIZ'

Bunun üzerine savunmaya geçen Trump, koroma virüsü ile Ebola arasında büyük bir fark olduğunu, Obama yönetiminin Ebola hastasını ülkeye getirdiği sırada bu virüsün neredeyse yüzde 100 oranında öldürücü olduğunu söyledi. Trump, "Korona virüsünde ölüm oranı şu an yüzde 1 ila 2" deyip Ebola'yı kast ederek, "Diğer vakada fiilen yüzde 100'dü. Şimdi artık onu incelediler, hakkında çok şey biliyorlar. Esasında bir aşıya çok yakınız" ifadelerini kullandı.

Trump'ın bu sözlerinin dünya çapında yanlış anlaşılması üzerine de Beyaz Saray'dan "Korona virüsünden değil, Ebola'dan söz ediyordu" açıklaması geldi. (DIŞ HABERLER)