Placido Domingo kendisini cinsel saldırıyla suçlayan kadınlardan özür diledi

İspanyol opera sanatçısı Placido Domingo, cinsel saldırı suçlamaları için "Eylemlerimin tüm sorumluluğunu kabul ediyorum" dedi. Domingo hakkında ABD'de opera sanatçılarını temsil eden bir sendika soruşturma başlatmıştı, Hazırlanan raporda Domingo'nun 'iş yeri ve iş yeri dışında flörtten sarkıntılığa bir dizi uygunsuz davranışta bulunduğu' ifade edilmişti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ünlü İspanyol opera sanatçısı Placido Domingo, kendisini cinsel saldırıyla suçlayan kadınlardan özür diledi. 79 yaşındaki Domingo, cinsel saldırı iddialarının ardından geçen yıl ekim ayında Los Angeles Operası'nın genel müdürlüğünden istifa etmişti. 20 kadın, Domingo'yu cinsel saldırı ve uygunsuz davranışla suçlamıştı. Domingo tüm iddiaları reddediyordu.

Domingo, Amerikan Los Angeles Times gazetesinde yayımlanan açıklamasında "Bu kadınların sonunda konuşmak için kendilerini rahat hissetmelerine saygı duyuyorum. Onları incittiğim için gerçekten üzgün olduğumu bilmelerini istiyorum. Eylemlerimin tüm sorumluluğunu kabul ediyorum" dedi. Özür açıklaması, ABD'de opera sanatçılarını temsil eden bir sendikanın Domingo'yla ilgili soruşturma başlatmasını izliyor.

Soruşturma sonunda yayımlanan raporda, Domingo'nun 1980'li yıllardan itibaren 'iş yeri ve iş yeri dışında flörtten sarkıntılığa bir dizi uygunsuz davranışta bulunduğu' vurgulanmıştı.

Domingo'nun sık sık kadınlara cinsel ilişki için baskı yaptığı ve bazen kendisini reddedenleri profesyonel açıdan cezalandırdığı iddia edilmişti. Placido Domingo ise 'son birkaç ay içinde iş arkadaşlarının kendisine yönelttiği iddialar hakkında düşünme fırsatı bulduğunu' belirterek şunları söyledi: "Bazı kadınların, kariyerlerinin zarar görebileceği kaygısıyla kendilerini dürüstçe ifade etmekten korkmuş olabileceğini anlıyorum. Niyetim asla bu olmasa da hiç kimse böyle hissetmek zorunda bırakılmamalı."

Domingo, 1962'den beri, soprano Marta Ornelas ile evli. (BBC Türkçe)