Halep Uluslararası Havalimanı açılıyor

Suriye Ulaştırma Bakanı Ali Hammud, ordunun Halep'te kontrolü tamamen ele geçirmesi sonrası Halep Uluslararası Havalimanı'ndan uçuşların başlayacağını açıkladı. İlk uçuşun çarşamba günü Şam'dan Halep'e yapılacağı, ardından kentten Şam ve Kahire seferlerinin de yapılacağı belirtildi.

DUVAR – Suriye ordusunun Halep vilayetinde kontrolü tamamen ele geçirdiğini duyurmasının ardından, Halep Uluslararası Havalimanı’nın yeniden açıldığı açıklandı. Suriye Ulaştırma Bakanı Ali Hammud, ilk uçuşun çarşamba günü yapılacağını söyledi.

Havalimanında operasyonların yeniden başladığını duyuran Hammud, çarşamba günü Şam’dan kalkan bir uçağın Halep’e iniş yapacağını belirtti. Suriyeli bakan, önümüzdeki günlerde Halep’ten Şam’a ve Mısır’ın başkenti Kahire’ye de uçuşların başlayacağını açıkladı.

Halep Uluslararası Havalimanı’nın, ülkedeki iç savaştan önce Suriye Havayolları’nın Şam’dan sonraki ikinci üssüydü. 2013’te silahlı muhaliflerin Halep’i ele geçirmesi sonrası kapanan havalimanında, Suriye ordusunun 2017’de Halep’in doğusunu tekrar ele geçirmesi sonrası bir deneme uçuşu yapılmıştı.

Suriye ordusundan bu sabah yapılan açıklamadaysa, Halep kırsalındaki çok sayıda köyün silahlı militanlardan geri alındığı ve vilayetin tamamında kontrolün Suriye ordusuna geçtiği belirtilmişti. (DIŞ HABERLER)