Suriye ordusu, İdlib'de siviller için yeni tahliye noktaları kurdu

İdlib'in güneyindeki operasyonlarına devam eden Suriye ordusu, sivillerin hedef alındığına dair eleştirilere karşı yeni tahliye noktaları kurdu. Rusya'dan Türk heyetiyle yapılacak görüşme öncesi gelen açıklamada, sivillerin güvenli çıkışı için dört noktada daha koridor açıldığı belirtildi.
Fotoğraf: Arşiv

DUVAR – Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi yetkilisi Tuğamiral Oleg Juravlev, İdlib gerilimi azaltma bölgesindeki sivillerin tahliyesi için ek geçiş noktaları kurulduğunu açıkladı. Basın toplantısı düzenleyen Juravlev, “Sığınmacıların İdlib gerilimi azaltma bölgesinden çıkması için Habit, Miznas, Bjarez, Maaret el Numan ilçelerinde ek geçiş noktaları kuruldu” dedi.

Juravlev, ‘yasadışı silahlı grupların İdlib’de ateşkes rejimini ihlal etmeyi sürdürdüğünü’ belirtti. Son 24 saatte 20 atım tespit edildiğini aktaran Juravlev, gerilimi azaltma bölgesindeki militanların İdlib, Halep, Lazkiye ve Hama’daki yerleşimleri hedef aldığının altını çizdi.

İdlib gerilimi azaltma bölgesi, aynı adı taşıyan İdlib kentinin yanı sıra Lazkiye, Hama ve Halep kentlerinin bazı kısımlarını da içeriyor. (Sputnik)