Ruhani: Savaşa karşıyız, ABD'liler de savaş peşinde değil

"Biz savaşa karşıyız, ABD'lilerin de savaş peşinde olmadığını düşünüyorum" diyen İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ABD Başkanı Trump'un savaşa girmesi halinde seçimi kaybedeceğini bildiğini savundu. Ruhani, "İran, BAE, Bahreyn, Katar ve Kuveyt fark etmez, herkes bundan zarar görür. Hiçbir ülke savaştan yarar sağlamaz" ifadesini kullandı.
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, başkent Tahran'da düzenlediği basın toplantısında soruları yanıtladı. Fotoğraf: Anadolu Ajansı

DUVAR – İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Basra Körfez’ndeki bir savaştan hiçbir ülkenin yarar sağlayamayacağını söyledi ve ABD Başkanı Donald Trump’ın da savaşın seçimleri kaybettireceğini bildiğini öne sürdü.

Başkent Tahran’da düzenlediği basın toplantısında konuşan ve soruları yanıtlayan Ruhani, Körfez ülkelerinin sürekli ABD’yi savaş konusunda uyardığını ifade etti. Ruhani, “Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve birkaç ülke daha ABD’yi bölgede olası bir savaştan uzak tutmuşlardır. Bölgedeki bir savaş, herkesin zararınadır. İran, BAE, Bahreyn, Katar ve Kuveyt fark etmez, herkes bundan zarar görür. Hiçbir ülke savaştan yarar sağlamaz” ifadelerini kullandı.

Ruhani, Basra Körfezi’nin ağzında bulunan ülkelerin olası bir savaştan büyük zarar göreceğini savunarak, “Biz savaşa karşıyız, ABD’lilerin de savaş peşinde olmadığını düşünüyorum. Çünkü ABD’liler savaşın kendileri için ne zararlar doğuracağını biliyor. Sayın Trump da seçimde kazanmanın peşindedir. Tüm politikaları da buna göre yürütüyor. Trump, savaşın seçimlerde kazanma şansını ortadan kaldıracağını biliyor” diye konuştu.

‘BAE İLE MÜZAKERELER HİÇBİR ZAMAN KOPMADI’

İran ile BAE arasında gizli müzakerelerin yapıldığı yönündeki iddialarla ilgili Ruhani, “BAE ile müzakerelerimiz hiçbir zaman kopmadı, hem istihbarat servisleri hem de yetkililer vasıtasıyla devam etmiştir” dedi.

Ruhani, nükleer anlaşmada İhtilaf Çözüm Mekanizmasının işletilmesi ve İran dosyasının Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) taşınmasıyla ilgili ise kısa vadede böyle bir şeyin olmayacağını ve AB yetkililerinin bu yöndeki girişimlerini belirsiz bir süreye kadar ertelediklerini ilettiklerini aktardı. “ABD çekildi, biz de mütekabiliyete göre 5 aşamada taahhütlerimizi düşürdük” diyen Ruhani, “Nükleer anlaşmaya bağlı değiliz ve ajans çerçevesinde hareket ediyoruz. AB ülkelerinin bir çözüm yolu bulmasını ümit ediyoruz, ikimizin de nükleer anlaşmaya bağlı kalmasını diliyorum” yorumunda bulundu. Ruhani, ABD’nin nükleer anlaşmaya dönmeden ve yaptırımları sona erdirmeden müzakerenin mümkün olmadığını yineledi. Ruhani, “Şartlarımız ağır olmasına rağmen bu sene, önceki seneye göre daha iyi geçti. ABD yaptırımlarını aştık. Hiçbir zaman zayıf bir şekilde müzakere masasına oturmayacağız. Biz sonunda düşmanı müzakere masasına oturmaya mecbur bırakacağız, onlar 2013’te müzakere masasına geldi. Şimdi de öyle olacak” dedi.

 

‘İSTİFANIN BİR ANLAMI YOK’

Hakkında çıkan ‘istifa’ iddialarını da yalanlayan Ruhani, ilk seçildiğinde böyle bir düşüncenin kafasında belirdiğini ve konuyu İran lideri Ali Hamaney’e de açtığını ancak kendisinin buna karşı çıktığını aktardı. Ruhani, “İstifanın bir anlamı yok. Seçimlerde halka vaatlerde bulunduk ve söz verdik. Bu son saate kadar devam edecektir. Verdiğim vaatleri uygulamak için çalışacağım. İstifa, hiçbir zaman gündeme gelmedi, düşünmedim” diye konuştu. (AA)