Barzani ve Esper'den üç gündemli toplantı

56’ıncı Münih Güvenlik Konferansı'nda Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani ile ABD Savunma Bakanı Mark Esper görüştü. Görüşmede, Peşmerge güçlerinde verilen destek ve IŞİD'e karşı mücadeledeki iş birliği ve küresel gelişmelerin Kürdistan'a etkisi konuşuldu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani, 56’ıncı Münih Güvenlik Konferansı kapsamında ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile bir araya geldi. Görüşmede Esper'in, "bölgenin istikrarı açısından Kürdistan Bölgesi’yle ilişkilerin devam etmesi gerektiğine dikkat çektiği" bildirildi.

Görüşmeye ilişkin resmi Twitter hesabından açıklama yapan Barzani, "Esper ile yaptığım görüşmede, Kürdistan, Irak ve bölgede güvenliğin sağlanması için ABD ile Kürdistan Bölgesi arasındaki ilişkilerin çok önemli olduğu konusunda hem fikir kaldık" dedi.

PEŞMERGE GÜÇLERİNE DESTEK DEVAM EDECEK

Kürdistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Hemin Hawrami görüşmede üç ana hususun ele alındığını belirterek, “Bir, Pentagon’un Peşmerge güçlerine verdiği desteğin devam etmesi, iki IŞİD’in bölgedeki faaliyetlerinin önüne geçilmesi için yapılan yürütülen işbirliği, üçüncü husus ise küresel ve bölgesel güçler arasında devam eden çekişmelerde Kürdistan Bölgesi’ni etkilemeyecek bir tutum alınması konuşuldu. Bütün bu meseleler Barzani tarafından açık bir dille karşı heyete aktarıldı” dedi.

ABD Savunma Bakanı Esper’in Kürt partilerinin Irak Parlamentosunda 5 Ocak 2020’de düzenlenen ve ABD güçlerinin Irak'tan çıkarılmasını öngören kararın alındığı oturuma katılmamasını olumlu karşıladıklarını belirten Hawrami, “Esper Kürt fraksiyonlarına, Kürt halkına ve anayasal bütün Kürdistani kurumlara ayrı ayrı teşekkür etti. Esper, bölgedeki istikrar açısından ABD ile Kürdistan Bölgesi arasındaki ilişkilerin devam etmesinin önemine dikkat çekti. Her yönüyle çok başarılı bir toplantı yapıldığını söyleyebilirim” diye konuştu. (Kaynak: Rudaw)