Macron'un adayı cinsel içerikli görüntüler yüzünden çekildi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Paris Belediye Başkanı adayı Benjamin Griveaux, cinsel içerikli görüntülerinin sosyal medyada yayılmasının ardından adaylıktan çekildi. Griveaux, "Hiç kimse bu tür bir suistimalin hedefi olmamalı” dedi.

DUVAR – Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, Paris belediye seçimleri için aday gösterdiği Benjamin Griveaux, cinsel içerikli görüntülerinin sosyal medyaya sızmasının ardından yarıştan çekildiğini açıkladı. Daha önce hükümette sözcülük görevinde de bulunan 41 yaşındaki Griveaux, ‘ailesini koruma’ adına bu kararı aldığını söyledi.

Kararıyla ilgili konuşan Griveaux, “Sosyal medya ve internet siteleri benim özel yaşamımla ilgili rezil kampanya başlattı. Benim ailem bunu hak etmiyor. Hiç kimse bu tür bir suistimalin hedefi olmamalı” dedi.

RAKİBİNDEN DESTEK GELDİ

Bu arada Fransa’da çeşitli partilerden siyasetçiler yayımladıkları mesajlarla, ‘özel hayata saygı gösterilmesini ve özel yaşamın, siyasete karıştırılmamasını’ talep eden açıklamalar yaptı. Griveaux’ye en önemli destek, yarıştaki en önemli rakibi olan ve şu anda Paris Belediye Başkanlık görevini yürüten Anne Hidalgo’dan geldi.

Sosyalist Parti’den yine aday gösterilen Hidalgo, “Özel yaşama herkes saygı göstersin, yarışta daha iyi bir Paris için projeler yarışsın” dedi. Griveaux’un avukatları ise müvekkilleriyle ilgili yayınlar için harekete geçip dava açacaklarını duyurdu.

Bu arada Fransa’da sürgünde yaşayan ve 2017 yılında bu ülkeden siyasi mülteci statüsü alan Rus performans sanatçısı Piotr Pavlenski, tartışma yaratan cinsel içerikli görüntüleri sosyal medyaya kendisinin koyduğunu söyledi. Liberation gazetesine konuşan Rus sanatçı, Fransız siyasetçinin, “kendisini örnek aile babası olarak tanıtmasına rağmen, gerçekte kamuoyunda sergilediği kişilikten farklı biri olmasını gözler önüne sermek adına” bu görüntüleri yayımladığını ve bundan pişman olmadığını söyledi. (Kaynak: euronews)