ABD Adalet Bakanı isyan etti: Başkan yüzünden işimi yapamıyorum

ABD Başkanı Donald Trump'ın kendisini ilgilendiren bir davada savcıları eleştiren tweetler atmasına, Adalet Bakanı William Barr "İşimi yapmamı imkansız hale getiriyor" diyerek isyan etti. Trump buna da tweetle yanıt verdi: "Bunu yapmak yasal hakkım."

DUVAR – ABD Başkanı Donald Trump ilk Adalet Bakanı Jeff Sessions’ın ardından ikincisi William Barr’la da kamuoyu önünde kavgaya tutuştu. Kavga, Cumhuriyetçi Parti’nin ünlü ve kıdemli siyasi danışmanlarından Roger Stone’un Rusya’nın 2016 ABD seçimlerine müdahalesi iddialarıyla ilgili Özel Savcı Robert Mueller’in soruşturmasında tanıkları yönlendirdiği, yanlış ifade verdiği, yargı sürecini engellediği gibi suçlamalardan 7 mahkumiyet alması üzerinden koptu.

Trump’la iş ortaklığı olan ve 2016 seçim kampanyasında da görev alan Stone hakkında 7-9 yıl arası hapis cezası isteyen savcılar, ABD Başkanı’nın bu talebi ‘utanç verici, korkunç ve adil olmayan bir durum’ diye nitelediği, ‘bu adaletsizliğe izin veremeyeceğini’ söylediği tweetiyle karşılaştı. Ardından Adalet Bakanlığı’nın daha düşük bir ceza talebi tavsiyesinde bulunmasını, savcıların davadan çekilmesi izledi. Hatta söz konusu dört savcıdan biri adalet bakanlığına istifasını verdi.

Bunun üzerine ABD Başkanı ile Adalet Bakanı arasında yargıya müdahale konusunda söz düellosu çıktı.

ULUSAL TELEVİZYONDA ELEŞTİRDİ 

Barr, perşembe günü ABC News kanalında yayımlanan özel demecinde Trump’ın tweetlerine isyan etti: “Adalet Bakanlığı ve burada çalışanlarla, süren davalarla, hakimlerle ilgili kamuoyuna yapılan açıklama ve atılan tweet mesajları benim işimi yapmamı, mahkemelerin ve bakanlığın bütünlüklü şekilde çalışmasını sağlamamı imkansız hale getiriyor.”

Savcıların talebinden önce kendisinin ve bakanlığın daha az bir ceza verilmesi tavsiyesinde bulunduğunu, ancak Trump’ın attığı eleştiri dolu mesajın kendilerini zor duruma soktuğunu söyleyen Barr, “Doğru karar olduğunu düşündüğünüz şeye göre mi hükmünüzü veriyorsunuz? Yoksa atılan bir ‘tweet’ yüzünden mi? Bu da sosyal medya paylaşımlarının ne kadar yıkıcı olabileceğini gösteriyor” dedi.

TRUMP’IN YANITI GECİKMEDİ

Ancak Trump buna da Twitter’dan yanıt verdi. ABD Başkanı, Adalet Bakanlığı’nın müdahil olduğu davalara müdahalede bulunmanın ‘yasal hakkı’ olduğunu, ama bugüne dek bu hakkı kullanmadığını iddia etti.

Barr’ın “ABD Başkanı hiçbir zaman benden bir ceza davasında herhangi bir şey yapmamı istemedi” sözünü cımbızlayan Trump, “Bu, Başkan olarak bunu yapmaya yasal hakkım olmadığı anlamına gelmiyor, bu hakkım var, ama bugüne dek yapmamayı tercih ettim” dedi.