Hafter güçleri: BM uçaklarını Türkiye yüzünden indirmiyoruz

Libya'da Trablus hükümetine savaş açan General Hafter güçleri, BM'den gelen "Uçaklarımızı başkente indirmiyorsunuz" tepkisine Türkiye üzerinden yanıt verdi. Hafter'in sözcüsü, "Türkiye Trablus havalimanını üs olarak kullandığı için burası güvenli değil," iddiasında bulundu.

DUVAR – Birleşmiş Milletler personelini taşıyan uçakları Libya’nın başkenti Trablus’a indirmediği açıklanan General Halife Hafter’e bağlı güçler, bu durumu Türkiye’nin ülkedeki askeri varlığıyla gerekçelendirdi. Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu’nun sözcüsü Ahmed Mismari, ‘Trablus’taki Mitiga Havalimanı’nın Türkiye tarafından üs olarak kullanıldığını’ iddia ederek, bu nedenle BM uçaklarının güvenliğini garanti edemeyeceklerini ileri sürdü. Sözcü, BM uçaklarının kendilerinin kontrolündeki Misrata kenti gibi yerlerdeki diğer havalimanlarına inmeye çağırdı.

BM’nin Libya’daki misyonu UNSMIL tarafından dün yapılan açıklamada, “BM, Libya’daki personelini getirip götüren her zamanki uçuşlarının bu ülkeye inmesine Libya Ulusal Ordusu tarafından izin verilmemesini üzüntüyle karşılamaktadır” denilmişti.

BM KARARINDA PARALI ASKER ENDİŞESİ

Libya’daki iç savaşa son vermek için geçtiğimiz ay Almanya’nın başkenti Berlin’de başlatılan süreç de işlemeye devam ediyor. Son olarak, BM Güvenlik Konseyi Libya’da kalıcı ateşkes çağrısı içeren karar tasarısını onayladı. Böylece Berlin’deki Libya Konferansı’nda varılan mutabakat bağlayıcı hale geldi. Kararda, Libya’da sayıları artan paralı askerler konusunda da endişe beyan edildi.

ABD: YABANCI GÜÇLERİN LİBYA’DAKİ VARLIĞINI DESTEKLEMİYORUZ

ABD ise Türkiye dahil Libya’da varlık gösteren ülkelere bir uyarıda bulundu. ABD Dışişleri Bakanı’nın Yakın Doğu İşlerinden Sorumlu Yardımcısı David Schenker, bir Senato oturumunda şu açıklamayı yaptı: “Libya, Rus paralı askerlerinin veya Suriye, Çad ve Sudan’dan savaşçıların gitmememesi gereken bir yer. Birleşik Arap Emirlikleri, Ruslar veya Türklerin parasını ödedikleri veya destekleri aracıları üzerinden savaşmaması gereken bir yer” dedi. (DIŞ HABERLER)