Göçmen düşmanı Salvini'nin dokunulmazlığı kaldırılıyor

İtalya'da Senato, eski İçişleri Bakanı ve Lig Partisi lideri Matteo Salvini'nin dokunulmazlığını kaldırma kararı aldı. Salvini hakkında, bakanlık yaptığı dönemde Akdeniz'de kurtarılan göçmenlerin günlerce gemiden inmesine izin vermediği için 'görevi kötüye kullanmaktan' soruşturma açılmıştı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İtalya Parlamentosu'nun üst kanadı Senato'da, eski İçişleri Bakanı ve aşırı sağcı Lig Partisi lideri Matteo Salvini için kritik bir oylama yapıldı. Oylamada, iktidar partili senatörlerin oylarıyla halen ana muhalefet lideri de olan Salvini'nin dokunulmazlığı kaldırıldı. Böylece Salvini'nin Katanya şehrinde açılan soruşturmada görevi kötüye kullanmaktan yargılanmasının önü açıldı. Lig Partili senatörler ise oturumu protesto ederek katılmadı.

'YAPTIKLARIMDAN GURUR DUYUYORUM'

İtalyan haber ajansı ANSA'ya konuşan Matteo Salvini, dokunulmazlığının kaldırılmasından endişe duymadığını belirterek, "Bunu biliyordum. Son derece rahatım ve yaptığım şeyden gurur duyuyorum. Hükümete döner dönmez yine yapacağım bunu" ifadelerini kullandı. Oylamayı "sürreal" olarak nitelendiren Salvini, "Ben anayasa üzerine yemin ettim ki, o anayasa her İtalyan'dan vatanı korumasını bekliyor. Ben de İtalya’yı savundum" değerlendirmesinde bulundu.

Salvini, Akdeniz'de göçmenleri kurtaran İtalya Sahil Güvenlik gemisi Nave Gregoretti'ye bile izin vermemişti.

SAHİL GÜVENLİK GEMİSİNİ 6 GÜN BEKLETTİ

Ülkede, geçen temmuzda dönemin İçişleri Bakanı Salvini, Akdeniz'de 141 düzensiz göçmeni kurtaran İtalyan sahil güvenlik gemisi Gregoretti'nin ülke limanlarına yanaşmasına izin vermemişti. Daha sonra, gemiye Augusta Limanı'na yanaşma izni verilse de Salvini'nin kararıyla düzensiz göçmenlerin tahliyesine izin çıkmamıştı. Göçmenler, Gregoretti gemisinde 6 gün daha bekletilmişti. Tıbbi müdahaleye gereksinim duyanların tahliyesinin ardından gemide kalan 115 düzensiz göçmen, 5 AB ülkesinin 31 Temmuz'da bu kişileri paylaşma konusunda anlaşması üzerine gemiden karaya çıkabilmişti. (AA)