Çin'de şimdi de kuş gribi alarmı: 22 bine yakın kanatlı hayvan öldü

Wuhan virüsüyle boğuşan Çin'de, bir kanatlı hayvan çiftliğinde kuş gribi tespit edildi. 4 bin 500 tavuğun salgın nedeniyle öldüğü, kuş gribinin tespit edilmesinin ardından da çiftlikteki 17 bin 828 kanatlı hayvanın öldürüldüğü açıklandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Çin’de yeni koronavirüs (2019-nCoV) salgının patlak verdiği Hubey'in komşu eyaleti Hunan’da da kuş gribi (H5N1) salgını tespit edildi. South China Morning Post gazetesinin haberine göre, Hunan eyaletinde bir kanatlı hayvan çiftliğinde kuş gribi saptandı.

Şuangçing bölgesindeki kanatlı hayvan çiftliğinde 4 bin 500 tavuğun salgın nedeniyle öldüğü, kuş gribinin tespit edilmesinin ardından da çiftlikteki 17 bin 828 kanatlı hayvanın öldürüldüğü açıklandı.

İNSANA GEÇMEDİ

Şu ana kadar Hunan’daki kuş gribinin insanlara geçtiğini dair bir vaka tespit edilmedi. Dünya Sağlık Örgütü'nce (DSÖ), kuş gribinin insana geçmesinin mümkün ancak zor olduğu kabul ediliyor.

DSÖ'nün verilerine göre, 2003’ten 2019’a kadar insanlarda tespit edilen 861 kuş gribi vakasında 455 kişi yaşamını yitirirken, Çin’de son 16 yılda 53 kişide kuş gribi vakası tespit edildi ve bunlardan 31’i hayatını kaybetti.

İnsanlara bulaşması durumunda kuş gribinin ölüm oranının yüzde 50 olduğu belirtiliyor. Bu oran şiddetli akut solunum yolu sendromunda (SARS) yüzde 10 civarındayken, Çin’de 304 kişinin ölümüne neden olan yeni koronavirüste ise yüzde 2 civarında seyrediyor. (AA)