Pentagon: 34 ABD askeri beyin sarsıntısı geçirdi

Pentagon açıkladı: İran'ın füze saldırısında 34 ABD askeri beyin sarsıntısı geçirdi.

DUVAR – ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran’ın Ocak ayı başında Irak’ta ABD güçlerinin bulunduğu iki üsse yaptığı füze saldırısında 34 Amerikan askerinin yaralandığını açıkladı. Pentagon Sözcüsü Jonathan Rath Hoffman, ’34 ABD askerinin beyin travması ve beyin sarsıntısı teşhisiyle tedavi edildiğini’ söyledi.

Hoffman, daha önce Almanya’ya tedaviye gönderilen askerlerden sekizinin tedavilerine devam edilmesi için ABD’ye döndüğünü ifade etti. Cuma günü gazetecilerin sorularını yanıtlayan Pentagon Sözcüsü Jonathan Rath Hoffman, ABD’ye getirilen askerlerin tedavilerine başkent Washington’daki Walter Reed Askeri Hastanesi’nde devam edileceğini, dokuz askerin ise hala Almanya’da tedavi edildiğini söyledi.

DAHA ÖNCE 11 KİŞİ OLDUĞU AÇIKLANMIŞTI

ABD’nin 3 Ocak’ta Bağdat Havalimanı’nda İranlı General Kasım Süleymani’yi hava saldırısıyla öldürülmesinin ardından, İran da 8 Ocak’ta ABD kuvvetlerinin konuşlandırıldığı El Esad ve Erbil üslerine füze saldırısı düzenlemişti. ABD Başkanı Donald Trump ölü ya da yaralı olmadığı açıklamıştı. Ancak birkaç gün sonra ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı CENTCOM sözcüsü, saldırının ardından 11 ABD askerinin beyin sarsıntısı şüphesiyle hastanede tedavi altına alındığını açıklamıştı.

Bu hafta katıldığı Davos zirvesinde yaralı ABD askerleriyle ilgili konuşan başkan Donald Trump, “Baş ağrıları olduğunu duydum. Ama çok ciddi olmadığını söyleyebilirim. Şimdiye kadar gördüğüm diğer yaralanma vakalarına kıyasla çok ciddi vakalar olarak görmüyorum. Kol, bacağı olmayanları gördüm” demişti. Trump, “Beyin travmasını ciddi bir durum olarak değerlendirip değerlendirmediği” sorusunu da “Bana birkaç gün sonra söylediler. Savunma Bakanlığı’na sormalısınız” şeklinde yanıtlamıştı.

ABD ordusu hayati tehlikesi bulunan, uzuv kaybı riski olan vakaları anında bildirmek zorunda. Ancak beyin travması şüphesi gibi teşhisi zaman alan vakaları acilen bildirmek gibi bir zorunluluğu yok.

SAVAŞ YETKİLERİ SINIRLANDIRILACAK

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı, Trump’ın savaş yetkilerini sınırlandırmak için adım atmaya hazırlanan Senato’nun Dış İlişkiler Komisyonu’nda gizli bir bilgilendirme toplantısı yapmaya hazırlanıyor. Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun katılmayacağı toplantıya İran Özel Temsilcisi Brian Hook başkanlık edecek. Başkanın savaş yetkilerini kısıtlamaya yönelik tasarının ne zaman oylanacağı henüz bilinmiyor.

Demokrat Parti’nin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi iki hafta önce Trump’ın İran’a karşı yeni askeri adımlar atmasına sınırlama getirmeye yönelik tasarıyı kabul etmişti. Sembolik nitelikteki tasarı, ABD ordusunun İran’la girilecek herhangi bir çatışmada Kongre onayının alınmasını öngörüyordu. ABD’li Senatörler Kasım Süleymani’nin öldürüldüğü operasyondan haberdar edilmedikleri gerekçesiyle Trump yönetiminde bilgilendirilme istemiş, bunun üzerine, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun da aralarında olduğu üst düzey bir ekip Senato’da brifing vermişti. (Kaynak: Amerika’nın Sesi)