ABD tarihinde bir ilk: Trump, kürtaj karşıtı eylemlere katıldı

ABD Başkanı Donald Trump, kürtaj karşıtı eylemlere katılan ilk ABD Başkanı oldu. 2017 yılında Mike Pence, kürtaj karşıtı eylemlere katılan ilk başkan yardımcısı olmuştu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Başkanı Donald Trump, yine bir ilke imza attı. Amerikan hükümet tarihinde ilk defa bir ABD Başkanı, kürtaj karşıtı eylemlere katıldı. Trump, konuşmasında 'doğmamış çocukların Beyaz Saray'daki en güçlü savunucusu olduğunu' söyledi.

Kürtaj karşıtı tavırlarıyla bilinen eski Cumhuriyetçi başkanlar Ronald Reagan ve George W. Bush, kürtajın yasaklanmasını isteyen göstericilerle bağdaştırılmamak amacıyla kendi dönemlerinde düzenlenen eylemlere şahsen katılmak yerine telefon bağlantısı ile katılmayı tercih etmişti. 2017 yılında ise Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Beyaz Saray danışmanlarından Kellyanne Conway, 2019’daki eylemde ise yine Başkan Yardımcısı Mike Pence konuşma yapmıştı.

 DEMOKRATLARI SUÇLADI

2020 başkanlık seçimi öncesinde en sadık seçmen tabanını oluşturan evanjelist seçmenin desteğini kaybetmek istemeyen Başkan Trump Demokratlar’ı kürtaj konusunda 'radikal tavır' almakla suçladı. Daha önce, ABD’deki kürtaj tartışmasında kadınların kürtaj hakkını savunan tarafta olduğunu söyleyen Trump başkan olduğundan bu yana kendisini kürtaj karşıtı olarak tanımlıyor. (Kaynak: Amerika'nın Sesi)