CIA'in işkence programını 'tasarlayan' psikologlar ifade verecek

CIA'in 11 Eylül sonrasındaki işkence programını tasarlayan 'psikologlar', Guantamano'daki askeri mahkemede ifade verecek. Davayı açan avukatlar, işkence programından 81 milyon dolar kazanan iki psikoloğun ifadesiyle CIA ve FBI'dan yargı önünde hesap sorulabilmesini umuyor.
Guantanamo'daki işkence uygulamasına karşı Beyaz Saray'ın önündeki protesto gösterileri zaman zaman devam ediyor. (Arşiv: Reuters)

DUVAR – ABD’nin 11 Eylül saldırılarından sonra Küba’daki Guantánamo hapishanesindeki zanlılara sorgu sırasında yaptığı işkence tekniklerini ‘tasarlayan’ iki psikolog, ilk kez açık bir mahkemede ifade verilecek. Psikologlar James Mitchell ve Bruce Jessen, 11 Eylül sonrası Guantanamo’da tutulan iki kişinin avukatlarının açtığı davada, CIA’in ‘geliştirilmiş sorgu programı’ adını verdiği yöntemleri anlatacak. İkili, Guantanamo’da kurulan askeri mahkemede ‘waterboarding’ adlı boğulma hissi veren işkence yönteminin de yer aldığı programa ilişkin soruları yanıtlayacak.

İŞKENCEDEN 81 MİLYON DOLAR KAZANDILAR

Mitchell ve Jessen’ın, Amerikan Hava Kuvvetleri’nde psikolog olarak çalıştıkları 2002 yılında, CIA tarafından ‘ağır sorgu teknikleri’ geliştirmeleri için görevlendirildiği biliniyor. İki psikologa bu dönemde günde 1800 dolar ödeniyordu. İkili 2005 yılında özel bir şirket kurmuş; CIA’in gizli gözaltı merkezlerindeki sorguculara ‘eğitim’ vermişti. Şirkete, kontratına son verilen 2009 yılından önce 81 milyon dolar ödeme yapıldığı da ortaya çıkmıştı. Mitchell ve Jessen, mesleklerinin etik gerekliliklerini ihlal ettikleri ve psikoloji bilimini lekeledikleri gerekçesiyle, Amerikan Psikoloji Derneği’nden (APA) de atılmışlardı.

‘İŞKENCEYLE MÜCADELEYİ GERİLETTİLER’

Davayı açan avukatlar, askeri mahkemedeki ifade sürecinin, CIA ve FBI’ın işkencesini belgelemek açısından büyük önem taşıdığına ve gelecekteki davalar için emsal oluşturacağına dikkat çekiyor. Af Örgütü adına duruşmalara katılan insan hakları avukatı Julia Hall, “Bu psikologların sapkın ‘çalışmaları’, işkenceye karşı küresel mücadeleyi geriletti. Savundukları sorgu teknikleri, dünya çapında dalga dalga yayıldı” tepkisini gösterdi.

‘BAŞKAN’IN İSTEDİKLERİNİ YAPTIK’

Mitchell ve Jessen ise yanlış bir şey yapmadıklarını savunuyor. Kendilerinden George W. Bush yönetiminin 11 Eylül saldırılarından sonra ‘yasal’ ilan ettiği şeyleri yapmalarının istendiğini belirten psikologlar, sorgu sırasında aşırıya kaçan CIA yetkililerini bizzat engellediklerini de öne sürüyor. (DIŞ HABERLER)