Reuters: Libya'nın petrol üretimi fiilen durdu

12 ülkenin liderlerinin Berlin'deki konferans için toplanmasıyla eş zamanlı olarak, Libya'nın güneyindeki aşiretleri temsil eden Fizan'ın Öfkesi Hareketi ülkenin iki büyük petrol sahasındaki üretimi durdurduklarını açıkladı. Hafter'i destekleyen aşiretlerin cuma günü beş limanı kapatmasının ardından yaşanan bu gelişmeyle, Libya'nın petrol ihracatının fiilen durduğu belirtiliyor.

DUVAR – Almanya’nın başkenti Berlin’deki konferansın başlamasıyla eş zamanlı olarak, Libya’nın bütün petrol üretiminin durduğu belirtiliyor. General Halife Hafter yanlısı aşiretlerin cuma günü petrol zengini ülkede beş limandan ihracatı durdurmasının ardından, bugün de ülkenin güneyindeki Fizan’da bulunan El Şerare ve El Fil petrol sahalarının kapatıldığı haberi geldi.

Fizan’ın Öfkesi Hareketi’nin lideri Beşir el Şeyh, Reuters ajansına yaptığı açıklamada bu iki petrol sahasını kapattıklarını söyledi. Trablus hükümetinden bu iddiaya henüz teyit gelmiş değil. Ancak şu an sahada bulunan bir mühendis de, vanalardan birinin indirildiğini doğruladı. Libya Ulusal Petrol Şirketi’nden yapulan açıklamadaysa, iki sahadaki üretimim azaldığı belirtildi. Açıklamada, Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu’na bağlı güçlerin bu sahalardan petrol pompalayan bir boru hattını kapattığı’ belirtildi.

Libya’nın güneyindeki aşiretleri temsil eden Fizan’ın Öfkesi Hareketi’nin Trablus’taki hükümete karşı olduğu biliniyor. Fizan’ın öfkesi Hafter’le anlaşma içinde olsa, doğrudan doğudaki güçler adına hareket etmiyor. Grubun kapattığını öne sürdüğü El Şerare, günde 300 bin varil petrol üretimiyle Libya’nın en büyük petrol sahası. El Fil’in üretimi de günde yaklaşık 70 bin varil.

Reuters, el Şerare ile el Fil’de üretimin durdurulmasının, Libya’nın petrol ihracatının Berlin konferansıyla eş zamanlı olarak sıfırlanması anlamına geldiğine dikkat çekti. Zira geçtiğimiz cuma günü Hafter yanlısı aşiretlerin protestosu sonucunda beş limandan ihracat da durdurulmuştu. Libya Ulusal Petrol Şirketi, Brega, Ras Lanuf, Hariga, Zuveytina ve Es Sider limanlarından ihracatı durdurmak zorunda kaldıklarını açıklamıştı. Aşiretler ise petrol gelirlerinin Trablus üzerinden dağıtılmasına karşı çıktıklarını belirtmişti. (DIŞ HABERLER)