Irak halkı yeniden sokağa indi: Necef'te Hizbullah karargahı ateşe verildi

Irak'ta hükümet karşıtı protestolar yeniden tırmanıyor. Başkent Bağdat'ın yanı sıra Necef ve Nasıriye'de geniş katılımlı eylemler düzenlendi. Necef'te İran yanlısı Hizbullah Tugayları'nın binası ateşe verildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Irak'ta hükümet karşıtı gösteriler yeniden hız kazanırken, İran yanlısı Ketaib Hizbullah'ın (Hizbullah Tugayları) Necef'teki binası ateşe verildi. Bağdat ve Nasıriye'den de eylem haberleri var.

Eylemcilerin dün akşam Nasiriye'de meydanlara indiği ve Bağdat yolunu kapattığı, başkentte de Muhammed Kasım Köprüsü yakınlarında toplanan göstericilerin yolu kapatması üzerine polisin plastik mermi ve biber gazıyla saldırdığı belirtiliyor.

Necef'teki eylemlerdeyse, Haşdi Şabi'ye bağlı Ketaib Hizbullah'ın binasının ateşe verilmesinin yanı sıra Necef Uluslararası Havalimanı’na giden yolun kapatıldığı ve hükümete ait bazı binaların kapılarına kilit vurulduğu haberleri geliyor.

Erbil'den yayın yapan Rudaw sitesi, eylemcilerin teknokrat bir hükümet kurulması, erken seçim düzenlenmesi ve eylemcileri öldürenlerin yargılanması taleplerinin yerine getirilmemesi halinde gerilimi tırmandırma kararı aldığını duyurdu.

Bugün, başkent Bağdat'ta üniversite öğrencileri de sokağa döküldü. Yüzlerce öğrenci dev bir Irak bayrağı ile yürüdü.

Irak'ta yoksulluk, yolsuzluk, işsizlik ve yabancı ülkelerin iç siyasetteki nüfuzuna karşı 1 Ekim 2019'dan bu yana düzenlenen eylemler, kısa süre içinde İran karşıtı öfkeye dönüşmüş. İranlı general Kasım Süleymani'nin Irak topraklarında öldürülmesi sonrası eylemler hız kesmiş görünse de, göstericiler cuma gününden bu yana yeniden sokağa indi. (DIŞ HABERLER)

Etiketler Irak hizbullah necef