Somali'de Türk müteahhitlere bombalı saldırı

Somali'nin başkenti Mogadişu yakınlarında düzenlenen bombalı saldırıda Türk müteahhitler ve Somali polisi hedef alındı. Yetkililer 'hızla gelen bir aracın Türk mühendisler ve Somalili polisleri hedef aldığını' belirtti.
Fotoğraf: Arşiv

DUVAR Somali’de Türk müteahhitleri hedef alan bombalı saldırı düzenlendi. Somali’nin başkenti Mogadişu’nun kuzeybatısında yer alan Afgoye şehrinde düzenlenen saldırıda 3 kişi öldü, 6’sı Türk, 20’den fazla kişi yaralandı.

Henüz saldırıyı üstlenen olmadı. Ancak polis yetkilileri, El Kaide bağlantılı Eş Şebab örgütünün cuma günü Afgoye’ye saldırı düzenlediğini ifade etti. Yetkililer “Hızla gelen bomba yüklü bir araç, Türk mühendislerin ve Somalili polislerin yemek yediği yere çarptı” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter paylaşımında “Yaralıların tedavisi Mogadişu Recep Tayyip Erdoğan Eğitim Araştırma Hastanemizde yapılıyor. Vatandaşlarımızdan ikisinin durumu ciddi, ameliyatları devam ediyor. Ayrıca dokuz Somalili yaralıdan 4’ünün durumu da ağır. Büyükelçiliğimiz ile istişare halindeyiz, ambulans uçağımız, ihtiyaç anında yola çıkmak üzere hazır. Bu hain saldırıyı kınıyor, yaralılarımıza geçmiş olsun diliyorum” kaydetti.

Somali hükümet sözcüsü İsmail Muhtar, aralarında güvenlik güçlerinin de bulunduğu 3 kişinin öldüğünü, 20 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Muhtar, yaralılar arasında Somali Özel Kuvvetler Komutan Yardımcısının da bulunduğunu söyledi. (DIŞ HABERLER)