Bolivya'da geçici hükümetin görev süresi uzayacak

Ordunun istifaya zorladığı eski devlet başkanı Evo Morales'in ardından devlet başkanlığını üstlenen Jeanine Anez'in görev süresinin uzatılmasını öngören tasarı Milletvekilleri Meclisi'nde onaylandı. Onaylanan tasarıyla, geçici hükümetin görev süresi 22 Temmuz'a kadar uzatılacak.
Jeanine Anez

DUVAR – Bolivya Çokuluslu Yasama Meclisi’nin (ALP) alt kanadı Milletvekilleri Meclisi, geçici Devlet Başkanı Jeanine Anez hükümetinin ve meclis üyelerinin görev sürelerinin uzatılmasını içeren yasa tasarısını onayladı. Bolivya basınında yer alan habere göre, ülkede 22 Ocak’ta sona erecek hükümetin görev süresinin, 3 Mayıs’ta düzenlenecek genel seçimlerde yeni hükümetin seçilmesine kadar uzatılmasını içeren yasa tasarısı ALP’nin alt kanadı Milletvekilleri Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edildi.

Hükümetin ve meclis üyelerinin görev sürelerinin en geç 22 Temmuz’a kadar uzatılmasını öngören tasarının, geçici Devlet Başkanı Jeanine Anez’in onayından sonra yasalaşması bekleniyor. Seçim sürecinde ülkenin hükümet boşluğunda kalmaması gerekçesiyle hazırlanan tasarı, perşembe günü de ALP’nin üst kanadı Senatörler Meclisi’nde onaylanmıştı.

Tasarı, Evo Morales’in daha önce liderliğini yaptığı ve seçimlerde de kampanya yöneticiliği görevini üstlendiği Sosyalizm Hareketi Partisi’ne (MAS) yakın kesimler tarafından eleştirilmişti. Bu kesimlerin 22 Ocak’ta protesto çağrısı yapması üzerine ise Bolivya ordusu, belirli saatlerde polisle beraber sokaklarda devriyeye çıkmaya başlamıştı. (Kaynak: Sputnik)