Almanya: Hafter ateşkesi sürdürmeye hazır

Libya için pazar günü düzenlenecek barış konferansının ev sahibi Almanya'dan kritik bir açıklama geldi. General Halife Hafter'le görüşmek için Bingazi'ye giden Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, ateşkesin süreceğini açıkladı. Maas, "Hafter, ateşkesi sürdürmeye söz verdi" dedi.
Libya'daki iç savaşın tarafları olan Fayez el Sarraj ile General Halife Hafter. (Fotoğraf: Arşiv)

DUVAR – Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Libya’da General Halife Hafter’in ateşkesi sürdürmeye hazır olduğunu açıkladı. Maas, Berlin’deki barış konferansı öncesinde bugün Hafter’le Bingazi’de görüştükten sonra yaptığı açıklamada, “Hafter, hafta başında Moskova’da ateşkes anlaşmasını imzalamamış olmasına rağmen ateşkesi sürdürmeye söz verdi. Bu son derece önemli” dedi.

BERLİN’E DE GİDECEK

Türkiye ve Rusya’nın girişimiyle Moskova’da yapılan kalıcı ateşkes görüşmelerini terk eden Hafter’in pazar günü Berlin’de düzenlenecek konferansa katılacağı da açıklanmıştı.

Maas, Berlin’den Bingazi’ye hareketinden önce gazetecilere yaptığı açıklamada, “Mesajımız açık: Kimse bu çatışmayı askeri yollardan kazanamaz” demişti. Berlin konferansını ‘Libya’daki ihtilafı uluslararası nüfuzdan kurtarma fırsatı’ olarak niteleyen Alman bakan, “Umarım taraflar, Libya’nın geleceğini tekrar Libyalılara verme yönündeki bu fırsatı değerlendirir” diye konuşmuştu.

MERKEL’DEN SİLAH UYARISI

Maas’ın ardından bir açıklama yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel ise konferans öncesinde Birleşmiş Milletler’in silah ambargosunu hatırlattı. Hafter’in ateşkese bağlı kalmasının memnuniyet verici olduğunu söyleyen Merkel, ev sahibi olduğu konferansın somut hedeflerinden birinin ‘ambargoya yeniden uyulmasını sağlamak’ olacağını söyledi.
Merkel, “Libya konferansında her şeyden önce, Birleşmiş Milletler tarafından karar verilen fakat uygulanmayan silah ambargosuna yeniden uyulmasını sağlamalıyız” dedi.
Libya’daki iç savaşta doğudaki güçlerin lideri General Hafter’e Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’ın askeri destek verdiği belirtilirken, Türkiye de Trablus’taki hükümete yardım için asker gönderme kararı almıştı. (DIŞ HABERLER)