Ruhani Avrupa'ya meydan okudu: Yarın Avrupalı askerler de tehlikede olabilir

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Süleymani suikastından sonra nükleer taahhütlerden çekilmelerini eleştiren Avrupa'ya meydan okudu. Ruhani, "Bugün ABD askerleri tehlikede. Yarın Avrupalı askerler de tehlikede olabilir. Gelin, nükleer anlaşmaya geri dönelim" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Ortadoğu’da konuşlandırılan Avrupalı askerlerin 'tehlikede olabileceği' uyarısında bulundu. Ruhani, İran’ın 2015 yılında yapılan nükleer anlaşma kapsamında verdiği taahhütlerin hiçbirini yerine getirmeyeceğini açıklamasının ardından Tahran’a tepki gösteren İngiltere, Fransa ve Almanya’ya 'meydan okudu'.

Kabine toplantısının ardından açıklama yapan Ruhani, "Biz bölgede güvenlik sorunu yaşanmasını istemiyoruz. Bu bölgeden, savaşmadan akıllıca gidin. Bugün ABD askerleri tehlikede. Yarın Avrupa askerleri de tehlikede olabilir. Gelin, nükleer anlaşmaya geri dönelim" ifadelerini kullandı.

İran ile Çin, Fransa, Almanya, Rusya, İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) arasında 2015 yılında Tahran'ın nükleer faaliyetlerinin düzenlendiği ve denetim altına alındığı bir anlaşma imzalanmıştı. Ancak ABD Başkanı Donald Trump'ın göreve gelmesinin ardından Washington, anlaşmadan tek taraflı çekilerek İran'a yeniden yaptırım uygulamaya başlamıştı.

Anlaşmanın diğer taraflarından Washington'u durdurmasını isteyen ancak bunda başarılı olamayan İran, Temmuz 2019'da nükleer anlaşmanın bazı maddelerini, 5 Ocak'ta da anlaşmadan kaynaklanan tüm taahhütleri askıya aldığını açıklamıştı. Fransa, Almanya ve İngiltere liderleri, İran'ı nükleer anlaşmanın hükümlerine tam uymaya ve şiddet eylemlerinden kaçınmaya çağırmıştı.

'AYRINTILARI HALKLA PAYLAŞIN'

Öte yandan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran askeri yetkililerini, Ukrayna uçağının düşürülmesiyle ilgili gerçekleri kamuoyuyla ‘samimi’ bir şekilde paylaşmaya da davet etti. Ruhani, "Halk yöneticilerden samimi ve sadıkane davranış bekliyor. Ben, Genelkurmay ve askeri kuvvetlerden rica ediyorum. Başından sonuna, olayın ayrıntılarını halkla paylaşın. Halktan özür dileyelim” diye konuştu. (Kaynak: Sputnik)