Kanada Başbakanı Trump'ı suçladı: Gerilim artmasaydı uçak düşmezdi

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İran'ın Süleymani suikastına misilleme yaparken düşürdüğü ve 63 Kanadalının öldüğü Ukrayna uçağı konusunda ABD Başkanı Donald Trump’ı suçladı. Trudeau, "Bölgede gerilim artmasaydı, o Kanadalılar evlerinde aileleriyle olurlardı" dedi.
Kanada Başbakanı Justin Trudeau

DUVAR – Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İran ordusu tarafından ‘yanlışlıkla’ düşürülen ve 63 Kanadalının hayatını kaybettiği uçak konusunda ABD’yi Ortadoğu’da gerilimi artırmakla suçladı. Trudeau, Global News ile söyleşisinde, “Son dönemde bölgede gerilim artmasaydı, o Kanadalılar şu anda evlerinde aileleriyle olurlardı. Çatışma ve savaştaysanız bu olan bir şey. Yükünü masumlar çekiyor” dedi.

ABD’nin neden olduğu gerilimi yönetmek zorunda kaldığını söyleyen Kanadalı Başbakan, uluslararası toplumun hem İran’ın nükleer silahları elde etmemesi gerektiği konusunda, hem de ABD’nin eylemlerinin sebep olduğu gerginliği yönetme konusunda da çok net olduğunu ifade etti.

‘KANADALILAR AÇIK YANITLAR BEKLİYOR’

Kanadalıların büyük üzüntü içinde olduklarını, olayın nasıl meydana geldiği konusunda açık yanıtlar beklediklerini ve böyle bir şeyin bir daha asla yaşanmamasının temin edilmesini istediklerini dile getiren Trudeau, bu isteğe, İran yönetimi tarafından çok dikkatlice kulak verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

NE OLMUŞTU?

Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı’ndan havalanan Boeing 737 tipi yolcu uçağı, 8 Ocak Çarşamba sabahı kalkıştan kısa süre sonra düşmüş, uçakta bulunan 176 kişiden kurtulan olmamıştı.

İran Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağının “hassas askeri bir noktanın” üzerinden geçerken “insani hata” sonucu hava savunma sistemi tarafından yanlışlıkla düşürüldüğünü itiraf etmişti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Vadym Prystaiko, uçakta 82 İran, 63 Kanada, 11 Ukrayna, 10 İsveç, 4 Afganistan, 3 Almanya ve 3 İngiltere vatandaşı bulunduğunu açıklamıştı. (Sputnik)