İlk resmi temas: Hakan Fidan, Suriyeli mevkidaşıyla görüştü

Suriye'nin resmi haber ajansı SANA, MİT Başkanı Hakan Fidan ile Suriye Ulusal Güvenlik Bürosu Başkanı Tümgeneral Ali Memlük'ün Moskova'da toplantı yaptığını duyurdu. Reuters'a konuşan bir Türk yetkili de görüşmeyi doğruladı.

DUVAR – Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, Moskova’da dün Türkiye-Rusya-Suriye’den üst düzey isimlerin yer aldığı üçlü bir toplantı gerçekleştirildiğini duyurdu. Toplantıda Türkiye’yi Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan’ın Suriye’yi ise Ulusal Güvenlik Bürosu Başkanı Tümgeneral Ali Memlük’ün temsil ettiği belirtildi.

İngiliz Reuters haber ajansına konuşan bir Türk yetkili de SANA’nın haberini teyit etti. Reuters görüşmenin “yıllardır gerçekleşen ilk resmi temas olduğunu” vurguladı.

SANA’nın haberine göre; Suriye Ulusal Güvenlik Büro Başkanı Tümgeneral Ali Memlük, Türkiye tarafından Suriye Arap Cumhuriyeti’nin egemenliğini, bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü tam olarak tanıması ve Suriye topraklarından derhal çıkması yolunda talepte bulundu.

SOÇİ ANTLAŞMASI HATIRLATILDI

Memlük, Türk tarafına İdlib konusunda 17 Eylül 2018 tarihli Soçi Antlaşması kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirme çağrısında da bulundu.

Buna göre; Memlük, Soçi Antlaşması kapsamında Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan‘dan bilhassa bölgeden teröristlerin ve ağır silahların tahliye edilmesi ve Halep-Lazkiye ve Halep-Hama yolunun açılması konusunda talepte bulundu. (HABER MERKEZİ)