İran'da yolcu uçağı düştü: 176 ölü

İran’dan Kiev’e gitmek üzere hareket eden Ukrayna Hava Yolları’na ait içerisinde mürettebatla birlikte 176 kişinin bulunduğu yolcu uçağı, kalkıştan kısa süre sonra düştü. Uçaktan kurtulan olmadığı açıklandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ukrayna Hava Yolları'na ait Boeing 737 tipi yolcu uçağı, İran'ın başkenti Tahran'ın 40 kilometre güneyindeki İmam Humeyni Havalimanı'ndan, Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gitmek üzere kalkış yaptıktan kısa süre sonra düştü.

Mürettebatla birlikte 176 kişiyi taşıdığı açıklanan uçak, kalkıştan kısa süre sonra Tahra'na yakın Parand bölgesinde düştü. İran'daki Ukrayna Büyükelçiliği, kazanın terörle ilişkili olmadığını açıkladı.

Yolcuların eşyaları

Uçağın, ilk belirlemelere göre 'teknik bir arıza sonucu düştüğü' duyuruldu. Bölgeye itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy açıklamasında uçaktan kurtulan olmadığını söyledi. Uçağın düştüğü anlar cep telefonu kameralarına yansıdı.

TAHRAN UÇUŞLARI ASKIYA ALINDI

Havayolları yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, Tahran'a uçuşların süresiz olarak askıya alındığı ve uçakta olan kişilerin isimlerin yer aldığı listenin en kısa zamanda açıklanacağını ifade edildi. Yetkililer, 'uçakta bir sorun olmadığını' ve 'en iyi uçaklardan biri olduğunu' söyledi.

YOLCULAR ARAŞTIRILACAK

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı uçakta, 11 Ukrayna vatandaşı, 82 İran vatandaşı, 63 Kanada vatandaşı, 10 İşveç vatandaşı, dört Afganistan vatandaşı, üç Almanya ve üç İngiltere vatandaşı olduğunu açıkladı. Zelenskiy, yolcuların uçuşa elverişli olup olmadığının araştırılacağını söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı, daha sonra yaptığı açıklamada Ukraynalı bir arama kurtarma ekibinin İran'a gideceğini aktardı.

İran saldırısı sonrası Trump'tan açıklama: Her şey iyi!İran saldırısı sonrası Trump'tan açıklama: Her şey iyi!

Etiketler Ukrayna İran uçak yolcu