Dışişleri: ABD-İran geriliminden endişeliyiz

İranlı komutan Kasım Süleymani'nin Bağdat'ta ABD tarafından düzenlenen saldırı ile öldürülmesine Türkiye'den ilk tepki Dışişleri'nden geldi. Bakanlık açıklamasında, gelişmelerden endişe duyulduğu belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'nin Irak'ta düzenlediği saldırı ile İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve beraberindekileri öldürmesinin ardından Türkiye'den ilk açıklama Dışişleri Bakanlığı'ndan geldi. "Bölgede tırmanan ABD-İran gerginliğinden derin endişe duyuyoruz" denilerek başlanan açıklamada, "Özellikle Irak’ın çatışma alanı haline getirilmesinin hem Irak’ın, hem de bölgemizin barış ve istikrarına zarar vereceği uyarısını kuvvetle tekrar vurguluyoruz. Bu çerçevede, İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve beraberindekilerin bulunduğu konvoya yönelik bugün sabah saatlerinde Bağdat’ta gerçekleştirilen ABD hava operasyonunun bölgedeki güvensizlik ve istikrarsızlığı artıracağı aşikardır" denildi.

'ŞİDDET SARMALINI ARTIRACAK ADIMLAR'

Bu gibi adımların bölgede istikrarı tehdit ettiği belirtilen açıklamada, 'bu gibi adımların şiddet sarmalını artıracağı ve tüm tarafların zarar göreceği' belirtilerek şöyle denildi: "Türkiye bölgede dış müdahalelere, suikastlara ve mezhepçi çatışmalara her zaman karşı olmuştur. Bu nedenle tüm tarafları sağduyu ve itidal içinde hareket etmeye, bölgemizin barış ve istikrarını tehlikeye atacak tek taraflı adımlardan kaçınmaya ve diplomasiye öncelik vermeye davet ediyoruz."

DOLMABAHÇE'DE GÜVENLİK TOPLANTISI

Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Dolmabahçe'de 3 saat süren bir güvenlik toplantısı yapıldı. Toplantıya Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AKP Sözcüsü Ömer Çelik, MİT Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın katıldı. (HABER MERKEZİ)

Hamaney: Süleymani'nin intikamını alacağızHamaney: Süleymani'nin intikamını alacağız

Kasım Süleymani’nin öldürülmesi petrolü yükselttiKasım Süleymani’nin öldürülmesi petrolü yükseltti

Kasım Süleymani kimdir? Ülkesinde 'İran'ın kılıcı', Batı'da 'Hayalet General'Kasım Süleymani kimdir? Ülkesinde 'İran'ın kılıcı', Batı'da 'Hayalet General'

Kasım Süleymani öldürüldü, Trump bayrak paylaştıKasım Süleymani öldürüldü, Trump bayrak paylaştı

Bağdat'taki saldırıda Kasım Süleymani öldürüldüBağdat'taki saldırıda Kasım Süleymani öldürüldü