UNICEF: Çocuklara saldırılar son 10 yılda üç kat arttı

Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Fonu UNICEF: Son 10 yılda çocuklara yönelik saldırı ve şiddet üç kat arttı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Fonu UNICEF, çocuklara saldırıların çok fazla olduğu bir on yılın geride kaldığını açıkladı. UNICEF'in açıklamasında göre, 2010 yılından günümüze kadar çocuklara yönelik saldırı ve şiddet oranlarının bir önceki döneme göre üç kat arttı.

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 2010 yılından günümüze çocuklara yönelik doğrulanmış saldırılarda üç kat artış kaydedildiğini söyledi. Fore, geride kalan son 10 yılda dünyanın dört bir yanında meydana gelen çatışmaların çok daha uzun sürdüğünü, bunların daha fazla çocuk yaştaki insan hayatına mal olduğunu belirterek, çocuklara yönelik saldırı ve şiddetin bu son on yıl içerisinde ciddi bir artış kaydettiğini açıkladı.

UNICEF Direktörü, doğrulanmış verilere göre son 10 yılda çocuklara yönelik günde ortalama 45 saldırı ve şiddet olayının kayıtlara geçtiğini belirtti. Fore, ‘Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 1989 yılında kabul edilmesi sonrasında çocuklara yönelik saldırıların en yüksek oranlara ulaştığını kaydetti.

Dünyada devam eden çatışmalarda tarafların en temel savaş kurallarından biri olan çocukların korunması kuralına uyulmadığını belirten Fore, “Çocuklara yönelik saldırılar hız kesmeden devam ediyor. Dünyada yaşanan onlarca çatışmada çocuklar öldürülüyor. Yuvalarını terk etmek zorunda kalıyor. Çocuklara yönelik her türlü şiddet eğilimi giderek tırmanıyor” dedi.

2018'DE 24 BİNDEN FAZLA SUÇ İHLALİ

BM'ye göre, 2018 yılında çocuklara yönelik 24 binden fazla ağır suç ihlali meydana geldi. BM çocuklara yönelik doğruladıkları suç ihlallerinin öldürme, sakat bırakma, cinsel şiddet, kaçırma, çocuk istihdamı, okul ve hastanelere yönelik saldırılar olarak gerçekleştiğini kaydetti. Elde edilen rakamların 2010'da kaydedilenden iki buçuk kat daha fazla olduğu belirtildi.

2019'UN İLK YARISINDA  10 BİN İHLAL

BM’ye göre çocuklara yönelik saldırılar ve şiddet 2019 boyunca da hız kesmedi. Yılın ilk yarısında çocuklara yönelik on bin suç ihlali kayıtlara geçti. 2019 yılında kayıtlara geçen çocuklara yönelik ihlallerin en fazla Suriye, Kongo ve Ukrayna’da meydana geldiği belirtildi.

UNICEF tüm savaşan tarafları uluslararası hukuk kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmeye, çocuklara yönelik ihlallere ve okul, hastane ve baraj gibi sivil altyapıya yönelik saldırılara derhal son verme çağrısında bulundu. (Amerika'nın Sesi)