Fransa'da balerinler de greve katıldı: Sokakta Kuğu Gölü'yle protesto

Paris Operası balerinleri, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanel Macron'un emeklilik planını Kuğu Gölü'yle protesto etti. Klasik baleye sekiz yaşında başlayan balerinler, emeklilik yaşlarının 42'den 64'e yükseltilmesine karşı. Protestoda, Macron'un reformunun bale kültürüne zarar vereceğine dikkat çeken "Kültürümüz tehlikede" pankartları açıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanel Macron'un emeklilik planına karşı protestolara balerinler de katıldı. Paris Operası'nın çalışanı olan balerinler, kentin meşhur opera binası Garnier Sarayı'nın önünde Kuğu Gölü'nden bir kesit sahneledi. Balerinlere Paris Senfoni Orkestrası eşlik etti.

Kurulan sahnede asılı pankartlarda 'Paris Operası grevde' ve 'Kültürümüz tehlikede' ifadeleri yer aldı.

Paris Operası sanatçıları, emeklilik yaşının 42'den 64'de yükseltilmesini protesto ediyor. Heloise Jocqueviel isimli balerin "Klasik baleye sekiz yaşında başlıyoruz. Ergenlik çağımızın sonuna doğru kronik rahatsızlıklarımız ortaya çıkıyor. 42 yaşına geldiğimizde ise artrit, fıtık gibi hastalıklara sahip oluyoruz. 42 yaşına kadar mükemmellik seviyesini korumak zor ancak 64 ise imkansız görünüyor" diyor. (DIŞ HABERLER)