Pakistan'ın eski lideri Pervez Müşerref'e idam cezası

Pakistan'ın eski lideri Müşerref vatana ihanetle yargılanıyordu. İdama mahkum edildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Pakistan'ın eski lideri Pervez Müşerref vatana ihanet suçlamasıyla idama mahkûm edildi. İslamabad'da görülen davada tedavi için yurtdışında olan Müşerref gıyaben yargılandı. Heyetin bire karşı iki oyla idam cezası kararı verdiği belirtildi. 1999-2008 yılları arasında ülkenin başında olan Müşerref, görevde kalabilmek için Pakistan anayasasını ihlal etmekle suçlanıyordu.

Hükümet yetkilisi Salman Nadeem "Pervez Müşerref, Pakistan anayasasını ihlal ettiği için altıncı maddeden suçlu bulundu" dedi.

Pervez Müşerref, ordu komutanıyken 1999'da darbe yaparak anayasayı askıya aldı. Devlet başkanlığı sırasında bu kez ülkenin kuzeyinde güçlenen Taliban örgütünü gerekçe göstererek 2007'de anayasayı bir kez daha askıya aldı ve olağanüstü hal ilan etti. Pakistan'da 2008 yılına kadar devlet başkanlığı yapan Müşerref, görevden ayrıldıktan sonra İngiltere'ye yerleşti. Yaklaşık beş yıl sonra 2013 seçimlerine katılmak amacıyla ülkesine dönen Müşerref hakkında, eski başbakanlardan Benazir Butto'nun öldürülmesinde rolü olduğu gerekçesiyle tutuklama kararı verilmişti. (Kaynak: Sputnik)