Lübnan'daki protestolarda çatışma: En az 75 yaralı

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta ekonomik kriz nedeniyle patlak veren eylemler sürüyor. Son gösteride güvenlik güçlerinin protestoculara saldırması sonucu 20'si polis, yaklaşık 75 kişi yaralandı.

DUVAR – Son yılların en büyük ekonomik krizlerinden biriyle karşı karşıya olan Lübnan’da protestocular bir kez daha başkent Beyrut sokaklarındaydı. Güvenlik güçleri, protestocuları dağıtmak için plastik mermi, göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla saldırdı. Protestocular da polise taş atarak karşılık verdi. Göstericilerin, parlamento binasının bulunduğu bölgeye girmeye çalışması üzerine şiddetlenen çatışmalarda onlarca kişi yaralandı.

Güvenlik güçleri, ülkede 17 Ekim’den beri devam eden protestolardaki en şiddetli çatışmalardan birine sahne olan Beyrut’taki olaylarda en az 20 polisin de yaralandığını belirtti.

İktidarın yolsuzluk ve kötü yönetimle suçlandığı Lübnan’da geçen ekim ayının ortasında başlayan protestolar sonucunda Başbakan Saad Hariri liderliğindeki hükümet 29 Ekim’de istifa etmişti. Ülkedeki siyasi gruplar henüz yeni bir aday üzerinde uzlaşamadı. Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun hafta başında yeni bir başbakan belirlenebilmesi için meclisteki farklı bloklardan temsilcilerle bir araya gelecek. (DW Türkçe)