Esad'dan Erdoğan'la görüşme sorusuna yanıt: Duygular değil, çıkarlar öncelikli

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, orta ve uzun vadede Türkiye'nin Suriye'den çıkmasını beklediklerini söyledi. Suriye'nin egemenliğinin pazarlık konusu edilemeyeceğini vurgulayan Esad, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la ancak Suriye'nin çıkarlarının gerektirmesi halinde görüşebileceğini söyledi.

DUVAR – Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Suriye’nin çıkarlarının gerektirmesi halinde Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüşebileceğini söyledi. İtalyan televizyonu Rai News 24 ile kapsamlı bir söyleşi gerçekleştiren Esad, iç savaşta gelinen noktayı değerlendirdi. Ankara’nın politikalarına bir dizi eleştiri yönelten Esad’ın egemenlik konusunda herhangi bir pazarlık yapılmayacağını vurgulaması, Erdoğan’la olası görüşmeye de ‘Suriye’nin çıkarları’ şerhini düşmesi dikkat çekti.

‘RUSYA TÜRK İŞGALİNİ DESTEKLEMİYOR’

Esad, ‘Rusya’nın Türkiye’yle Suriye toprakları üzerinde pazarlık yaptığına’ ilişkin soruya yanıtında, Rusya’nın uluslararası hukuk çerçevesinde terörle mücadele ettiğini söyledi. Esad, “Türkiye ile pazarlık yapmaları Türk işgalini destekleme demek değildir. Onlar, Türklere Suriye’den çıkmaları gerektiği ikna etmek konusunda bir rol oynamayı istediler. Onlar Türkleri desteklemiyorlar. ‘Bu iyi bir gerçekliktir ve Suriye’nin bunu kabul edilmesi gerekiyor’ diyemiyorlar. Bunu söylemiyorlar” dedi.

‘TÜRKİYE UZUN VADEDE ÇEKİP GİTMELİ’

Rusya’nın ‘ABD ve Batı’nın olumsuz rolü nedeniyle Türkiye ve Kürtlerle denge sağlamak için müdahale ettiğini’ söyleyen Esad, “Gelecekteyse tutumları çok nettir: Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğü. Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğüyse Türk işgaliyle çelişmektedir. Bu da çok açık ve nettir” diye konuştu.

Esad, “Egemenlik konusunda Ruslar da pazarlık etmeyecektir” deyip ekledi: “Kısa vadeli durumla ilgili pazarlık olabilir, lakin, uzun vadeli veya orta vadeli ise Türkiye’nin çekip gitmesi gerekiyor. Bunda şüphe yoktur.”

‘GÖREVİM SURİYE’NİN ÇIKARLARIYLA İLGİLİ’

Suriye lideri, “Uzun vadede Sayın Erdoğan’la görüşme planı var mı?” sorusuna yanıtındaysa Erdoğan’a sert eleştiriler yöneltip, ‘Suriye’nin çıkarları’ vurgusu yaparak yanıt verdi. Suriye devlet ajansı SANA’nın aktarımıyla, Esad’ın bu soruya yanıtı şöyle oldu: “Günlerden bir gün, eğer bu durumla karşı karşıya kalırsam onur duymayacağım, bu gibi çıkarcı İslamcılarla işbirliğinden nefret duyacağım. Müslüman değiller, İslamcılar. Bu da başka bir terim, siyasi terim. Lakin, ben her zaman söylüyorum, görevimin duygularımla hiçbir ilişkisi yoktur. Yaptıklarımla mutlu veya mutsuz olmamla da, görevim Suriye’nin çıkarlarıyla ilgilidir. Dolayısıyla, bu çıkarlar neredeyse oraya yönelirim.”

‘KSYÖ’NÜN RAPORLARI ÇARPITILDI’

İki gün önce Newsweek muhabiri Tarık Haddad, KSYÖ raporunun kasıtlı çarpıtıldığını gösteren kurum içi e-postaların sızdırılmasına dair hazırladığı haberin yayın yönetmeni tarafından basılmadığını duyurarak istifasını açıkladı. Rai de Suriye Devlet Başkanı’na KSYÖ soruşturma ekibinden bir bilim insanının raporun kasten çarpıtıldığı ve taraflı olduğuna dair mektubunun sızdırılıp WikiLeaks’te yayımlanmasına dair soru yöneltti.

İngilizce konuşan Esad, şu yanıtı verdi: “KSYÖ tam da bunu yaptı, raporda sahtekarlık ve tahrifat yaptılar, sırf Amerikalılar böyle yapmalarını istedi diye. Kimyasal silahlı saldırılarla ilgili anlatı baş gösterdiğinden beri bunları kullanmadığımız beyan ettik. Bu da neyse ki, son yıllarda söylediğimiz her şeyin, 2013’ten beri söylediğimiz her şeyin doğru olduğunu kanıtlıyor. Biz haklıydık, onlar yanlıştı. Bu, o meseleyle ilgili kanıttır, somut kanıttır. KSYÖ taraflıdır, siyasallaşmıştır ve ahlaksızlık yapmaktadır.” (DIŞ HABERLER/Sputnik)